A brit autóipari vezetők óriási többsége szerint Nagy-Britanniának az Európai Unióban kell maradnia. A KPMG üzleti tanácsadó cég a Brit Járműgyártók és -kereskedők Szövetsége megbízásából készített felmérést ebben a kérdésben.
2014. április 09., 12:582014. április 09., 12:58
David Cameron konzervatív párti miniszterelnök tavaly jelentette be, hogy ha a párt kormányon marad a 2015-ben esedékes választásokon, Nagy-Britanniában 2017-ig népszavazást tartanak a brit EU-tagságról, de addig a kormány újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét az Európai Bizottsággal. A választók ennek eredménye alapján döntenének arról, hogy az Unión belül vagy azon kívül akarják-e tudni hazájukat.
A Nagy-Britanniában honos autóipari vállalatok vezetőinek 92 százaléka szerint cégének üzletmenete szempontjából az lenne a legmegfelelőbb, ha Nagy-Britannia az Európai Unió tagja maradna. Mindössze 3 százalék vélekedett úgy, hogy vállalata a brit EU-tagság feladásával járna jobban. A felmérésbe bevont vállalatvezetők 75 százaléka szerint kifejezetten károsan hatna cégének közép- és hosszú távú kilátásaira, ha Nagy-Britannia távozna az EU-ból.
A London által tervezett tárgyalások egyik központi eleme az Unión belüli munkaerőmozgás szigorúbb szabályozásának igénye akár számszerű korlátok formájában is. A KPMG felmérésének tanúsága szerint azonban a brit autóipari cégek vezetői éppen az EU-tagság legnagyobb előnyei között említették, hogy a munkaerő szabad áramlása révén a brit autógyártók és beszállítók tehetséges hazai és külföldi munkavállalók tömegéből egyaránt válogathatnak.
A KPMG a felmérés eredményét ismertető elemzésében külön hangsúlyozza, hogy a brit autóipar éves forgalma 60 milliárd font, az ágazattól 700 ezer nagy-britanniai munkahely függ, és az iparág adja a teljes brit áruexport 10 százalékát. A felmérésből kitűnik az is, hogy a brit autóipari export 49 százaléka más EU-gazdaságokba irányul.
Egy másik nagy londoni elemzőház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) a brit gazdaság egészére kiterjedő tanulmányában kimutatta, hogy az EU-piacok által felvett brit exporttól 4,2 millió nagy-britanniai álláshely függ; ez a teljes brit munkaerő-állomány 13,3 százaléka. A japán kormány nem cáfolt brit sajtóértesülések szerint például már tavaly nyáron figyelmeztetést küldött Londonnak.
A brit külügyminisztériumnak címzett hivatalos levélben, amely annak idején kiszivárgott a brit sajtóhoz, az állt, hogy akár 1300 japán cég is újragondolhatja brit érdekeltségeinek sorsát, ha Nagy-Britannia a jövőben „nem töltene be jelentős szerepet\" az EU-ban. A levélben Tokió felhívta a brit kormány figyelmét arra, hogy a brit gazdaságban jelen lévő japán vállalatok 130 ezer állást teremtettek, többet, mint bárhol másutt Európában.
A Nissan sunderlandi üzeme a legnagyobb autógyár Nagy-Britanniában. Az üzem hatezer alkalmazottat foglalkoztat, és az idén előreláthatólag 520 ezer gépkocsit állít elő. A Nissan elnöke, Carlos Ghosn már korábban kijelentette: a japán konszern felülvizsgálja nagy-britanniai beruházásait, ha az ország kilép az Európai Unióból.
szóljon hozzá!