2011. június 02., 09:552011. június 02., 09:55
Polgármesteri hivatalokban, iskolákban, forgalmas utcákban, de még az erdőben is színes plakátokon hívják fel a lakosság figyelmét arra, hogy a rókaállomány veszettség elleni oltása zajlik ebben az időszakban. A plakátokon arról is tájékoztatják a lakosságot, hogy mit kell tenni abban az esetben, ha netán valaki ilyen csalit találna, illetve azt is közlik, hogy a vakcina nem káros sem emberre, sem más állatra.
Püsök László, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság aligazgatója azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy abban az esetben, ha az oltóanyag valakinek a szemébe vagy szájába kerülne, azonnal jelentkeznie kell orvosnál, ugyanis ilyenkor hasonló kezelést kell kapnia, mintha veszettséggyanús állat marta volna meg az embert.
„Ha csalit találna bárki olyan helyen, ahol gyerekek és kutyák járnak, gumikesztyűvel vegye fel és nejlontasakban szállítva helyezze el az erdő szélén” – hívta fel a figyelmet az állatorvos, hangsúlyozva, hogy ha netán sérült lenne a csali, állatorvoshoz kell vinni, aki megsemmisíti.
A csali egyébként csokoládékockához hasonló, barna színű, hallisztből készült, belsejében található a hatóanyag, és hatását akkor fejti ki, ha ráharap a róka. A csalikat olyan helyeken helyezik el, ahol a legtöbb róka jár, vagyis folyóvizek és utak mentén, valamint kotorékokban, de lakott területen kívül, erdős vidéken repülőből is szórják majd. Hargita megyében befejeződött a veszettség elleni vakcinát tartalmazó csalik kézi szórása, az állategészségügyi hatóság szakemberei és a vadőrök 1500 csalit helyeztek el a vadásztársulatok által kijelölt helyekre.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!