2011. július 28., 08:412011. július 28., 08:41
A tervezet értelmében első lépésként a tejkvótával nem rendelkező gazdák nyolc hónaposnál idősebb tehenek és üszők után részesülhetnek támogatásba, de csak abban az esetben, ha az állatállomány szerepel a Gazdaságok Országos Nyilvántartásában (RNE). A támogatási tervezetet a szaktárca jövő héten terjesztené Brüsszel elé.
„A feltételrendszert még nem véglegesítettük, várhatóan a jövő héten kerül elfogadásra, addig a minisztérium további egyeztetéseket folytat a szarvasmarhatartó egyesületekkel” – hangsúlyozta a vidékfejlesztési államtitkár. Elmondta, a támogatás keretösszegét tekintve a szaktárca egyelőre egy évenkénti 6,5 millió eurós összeget jelölt ki, országos szinten mintegy 21 500 szarvasmarha után.
Tánczos a héten a téma kapcsán a katalán mezőgazdasági minisztérium állattenyésztési szakértőjével, Eduard J. Torresszel is folytatott tárgyalásokat Bukarestben. „Amint az a Toresszel való tárgyalásokból is kiderült, a tagállamok nagy többségében már létezik ez a típusú támogatás. Az Európai Unióban a húsmarhatartás jelentős támogatásban részesül, és e támogatásból – ha csak fokozatosan is – a hazai termelők is részesülhetnek. Meggyőződésem, hogy Románia óriási potenciállal rendelkezik ezen a területen, ezért mindenképp szükséges, hogy állami támogatást biztosítsunk ennek az ágazatnak is” – fogalmazott Tánczos Barna. Az államtitkár szerint az új támogatási rendszer a termelési biztonság és a stabil piaci környezet megteremtése mellett a gazdálkodók méltányos jövedelemigényének kielégítését s a fogyasztók megfizethető áron történő élelmiszer-ellátását jelentené.
„Ahhoz, hogy hosszú távon Románia ne csak fiatal borjakat exportáljon, hanem az ország természeti adottságait kihasználva a szarvasmarha-tenyésztő gazdaságokat egy versenyképes, magas hozzáadott értékkel működő ágazattá fejlesszük, szükség van egy hosszú távú támogatási politikára” – magyarázta Tánczos Barna. Hozzátette, a támogatás elsődleges célja, a szarvasmarha-állományok drasztikus csökkenésének visszafordítása mellett a kedvezőtlen adottságú területeken megőrizni a hagyományos marhatenyésztést.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!