2011. június 09., 09:252011. június 09., 09:25
Az Európai Unió mezőgazdasági minisztereinek keddi, luxemburgi találkozóját követően, tegnap 210 milliós uniós költségvetési keretre tett javaslatot Dacian Cioloş, az Európai Bizottság mezőgazdasági felelőse. A kártérítés valamennyi termelőt megilleti, azokat is, akik nem tartoznak termelői szervezethez. Az árkalkuláció alapjául a 2007–2011 időszak átlagát vették. „A tagállamok mezőgazdasági miniszterei egyetértenek abban, hogy a korábban javasolt, 150 millió eurós keretösszegből nem lehet megoldani ezt a problémát, azonban ígéretet kaptunk arra, hogy néhány napon belül, egy újabb átfogó kárfelmérést követően kiegészítik a támogatás költségvetését” – tájékoztatott az agrárminiszter. Mint mondta, csak a román gazdák vesztesége egyes számítások szerint augusztusig elérheti a 9 millió eurót, a kár azonban még ennél is nagyobb lehet, mivel a kistermelők közül sokan még nem közöltek erre vonatkozó adatokat a minisztériummal.
A minisztérium közlése szerint azok a gazdák, akiknek eladási veszteségeik voltak a németországi vírussal kapcsolatos hírek miatt, tavalyi forgalmuk 4-6 százalékát kaphatják meg támogatásként, de ez az összeg nem lehet nagyobb, mint a veszteséges időszak költségei. Emil Boc miniszterelnök tegnap újra leszögezte, hogy a Romániában termesztett zöldségek biztonságosak, azonban azt javasolta, hogy a fogyasztás előtt mindenki alaposan mossa át a zöldségeket, gyümölcsöket, akkor is, ha azok be voltak csomagolva. Hasonlóan nyilatkozott a hét elején Radu Roatiş Cheţan, az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) elnöke is, aki közölte, az országban ez idáig nem találtak fertőzött zöldségeket. Mivel azonban az uborkafogyasztás az elmúlt időszakban drasztikusan visszaesett, a Hortifruct termelői szövetség azt javasolta, hogy mintegy 3500 tonna, raktáron maradt uborkát osszanak szét karitatív szervezetek, börtönök, iskolák, táborok, kórházak, valamint öregotthonok között. A zöldségeket előtte megvizsgálják, s bizonylatot mellékelnek majd a szállítmányokhoz, amely tanúsítja, hogy az áru nem fertőzött.
A luxemburgi ülésen egyébként eldőlt, az Európai Unió közös költségvetéséből a kieső árbevétel legalább 30 százalékát közvetlenül megtérítik azon zöldségtermelő gazdák, cégek számára, amelyek piaci veszteségeket szenvedtek el a visszaesett kereslet miatt. A kompenzáció mértéke nem végleges még, miután a találkozó számos résztvevője a bizottsági javaslatban szereplő 30 százaléknál magasabb térítési arányt tartott szükségesnek. A tagállamok a termékek körének bővítését és a kompenzáció alapjául szolgáló árbázis javítását is kérték a keddi ülésen. Más miniszterek közlése szerint egyes tagállamok – köztük Németország és Spanyolország – 100 százalékos uniós kompenzációt sürgettek. A válság leginkább az uborka, a saláta és a paradicsom piacát érinti, de a kártérítés más termékekre is vonatkozik majd.
Eddig 22 áldozata van a járványnak, és legalább 2400-an küzdenek a véres hasmenést okozó betegség tüneteivel. Míg az európai zöldségpiac szinte a csőd szélére jutott, továbbra sem tisztázott, pontosan honnan ered a betegség, bár értesülések szerint mintegy 1000 illetékes vesz részt a baktériumforrás remélt azonosításában, a szakembereknek még mindig nem sikerült megnevezniük a kezelésére legalkalmasabb gyógyszert.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!