Fotó: Thomas Campean
Évről évre népszerűbb a Közösség által támogatott mezőgazdaság elnevezésű székelyudvarhelyi kezdeményezés: a kölcsönös bizalomra épülő, helyi termelők és fogyasztók bevonásával zajló projektben idén 24 család vesz részt.
2016. március 03., 09:582016. március 03., 09:58
A projekt lényege, hogy a helyi termelők által termesztett zöldségekkel több városi családot lássanak el. A kosárba igény szerint mintegy huszonötféle, tájegységünkre jellemző, vegyszermentesen gondozott zöldségféle kerülhet bele. A kereslet alapján módosulhat a kínálat: idén például bazsalikomot, rucolát és mángoldot kértek a vásárlók, s mintegy kiegészítésként tojást és gyümölcsleveket is lehet vásárolni a városhoz közeli falvak gazdáitól.
A vásárlók ősszel támogatói szerződést kötnek a termelővel, melynek értelmében a gazda vállalja a következő évre megegyezett terménymennyiség biztosítását. A megrendelő családok 220 lej előleget adnak a termőföld előkészítésére és a vetőmag megvásárlására, majd április végétől november végéig havonta 130 lejt fizetnek a terményért – közölte Tankó Ágnes társszervező.
November végén a fogyasztókkal és a termelővel közösen kiértékelik az idényt, majd a tapasztalatok alapján megtervezik a következő évi termelést. A megrendelők április végétől harmincegy héten át minden csütörtökön a Caritas Kossuth utcai székhelyén vehetik át kosarukat. „Tavaly sikeres év volt, mivel az időjárás kedvezett a zöldségtermesztésnek. A programot a következő évek során szeretnénk kiterjeszteni Csíkszeredára, Gyergyószentmiklósra és Sepsiszentgyörgyre is. Ennek érdekében pályázni fogunk – közölte Sólyom Andrea projektvezető.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!