2011. február 17., 10:352011. február 17., 10:35
Ezzel egy időben Czerván György, a magyar vidékfejlesztési minisztérium agrárügyekért felelős államtitkára úgy nyilatkozott a berlini Fruit Logistica Nemzetközi Zöldség-Gyümölcs Szakkiállításon, hogy a magyar mezőgazdaság egyik húzóágazata lehet a zöldség- és gyümölcstermelés, mivel a jó minőségű árunak gyakorlatilag korlátlan piaca van az Európai Unióban. Ráadásul a munkaerő-igényes ágazat a munkahelyteremtésben is fontos szerepet játszhat – jelentette ki a szakember.
A Fruit Logisticán 84 ország csaknem 2500 kiállítója mutatja be kínálatát. Czerván György jelezte: az ágazatban rejlő potenciális lehetőségek miatt a vidékfejlesztési tárca kiemelt figyelmet fordít a zöldség- és gyümölcstermesztés támogatására. Ezért még a tavasz folyamán kiírják az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program részeként azokat a pályázatokat – például az ültetvények telepítésére –, amelyek segíteni hivatottak az ágazatban tevékenykedő gazdálkodókat. Az Új Széchenyi Tervből szintén nyerhetők források az ágazat számára, egyebek közt a fedett termőhelyek létesítésére. Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke az MTI-nek arról beszélt, hogy a magyar zöldség és gyümölcskivitel 25 százalékát Németországban adják el.
A már hagyományos termékeken túl – paprika, paradicsom, dió, spárga, gomba, csemegekukorica – újdonságokkal is bővítik a magyar kínálatot, például az úgynevezett előkészített, de nem tartósított friss árukkal. Mártonffy úgy vélte, hogy belátható időn belül csökkenteni kellene a zöldség- és gyümölcstermékek általános forgalmi adóját (áfa). Szerinte ez növelné a versenyképességet – bel- és külföldön egyaránt – és csökkentené a feketegazdaság arányát is.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.