2011. december 22., 06:212011. december 22., 06:21
Románia uniós történelmében előzmény nélküli, hogy a folyó évben benyújtott kérésekre ilyen nagyságrendű támogatási összegek kerüljenek kifizetésre. „Az összegek nagy részét a hátrányos övezetekben gazdálkodók számára jóváhagyott területalapú támogatások teszik ki. Emellett elszámolunk és kifizetünk minden olyan uniós forrásból finanszírozott, beruházáshoz kapcsolódó pénzlehívási kérést is, amelyek a múlt hét péntekéig eljutottak a megyei kifizetési ügynökségekhez” – tájékoztatott Tánczos Barna vidékfejlesztési államtitkár.
A hét folyamán a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) számlájára kerül, év végéig pedig a gazdákhoz is eljut a területalapú nemzeti kiegészítő támogatás (PNDC) egy része is, míg az állattenyésztési támogatások kifizetésére 2012 januárjában–februárjában kerül majd sor. „A szaktárca ezen a héten több mint egymilliárd lejt (230 366 974 eurót) utal át az APIA számlájára a Nemzeti Vidékfejlesztési Program 2-es tengelyének keretében a hátrányos helyzetű övezetekben gazdálkodók területalapú támogatásának fedezésére. A Halászati és Vidékfejlesztési Kifizetési Ügynökség (APDRP) által kezelt beruházások finanszírozására a minisztérium több mint 100 millió lejt utal át” – nyilatkozta Tánczos.
Hozzátette, ezen kifizetésekkel együtt a minisztérium által lehívott és a kedvezményezetteknek átutalt uniós források meghaladják az 1,4 milliárd eurót, ami 2015-ig a Románia rendelkezésére álló uniós alapok viszonylatában több mint 37 százalékos lehívási arányt jelent december végéig.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.