Fotó: Mediafax
Már csak egy hónap áll azon Szatmár megyei önkormányzatok rendelkezésére, amelyek még nem szervezték meg az iskolások tej-kifli programjának közbeszerzési eljárását. Mint arról korábban már beszámoltunk, a határ menti megye ősztől sajátos módon oldja meg a kisdiákok tízóraiját. A decentralizált törekvés értelmében nem a megyei tanács írja ki a közbeszerzési tendert, hanem minden település önkormányzata maga pályáztatja az uzsonnaosztáshoz szükséges beszállítócégeket. A pénzalapot továbbra is a kormány biztosítja majd, a megyei önkormányzat ezentúl csak közvetítői szerepet vállal.
„Minőségi és adminisztratív szempontból is fontos változtatás ez, hiszen a helyi vezetés jobban át tudja tekinteni, milyen cégek szállíthatják nekik a legmegfelelőbb termékeket” – nyilatkozta korábban a Krónikának Nagy Szabolcs, a megyei tanács szóvivője. Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a reform ötlete abból indult ki, hogy több, a megyeközponttól távol lévő falusi iskola nem mindig kapta meg időben az iskolai uzsonnaszállítmányokat, továbbá minőségileg is kifogásolható termékeket kaptak. A viszonylag nagy távolság miatt nem szállítottak mindennap, és a települések nem tudták megfelelően tárolni és hűteni a kapott ételt, így az megromlott.
A megyei közgyűlés adatai szerint a 64 település közül eddig 17 bonyolította le a versenytárgyalást. Még a megyeközpontban sem találták meg a megfelelő beszállítót, igaz, Szatmárnémetiben szeptember 18-áig lehet jelentkezni a licitre. Ez azt jelenti, ha sikerül is időben nyertest hirdetni, de a vesztesek megóvják a döntést, a tanév első hetében nem kapnak majd uzsonnát a szatmári tanulók. Mivel a közbeszerzési eljárás értéke meglehetősen alacsony, a falvak vezetői a beérkezett ajánlatok alapján vagy közvetlen megbízással is hirdethetnek nyertes beszállítót.
„Mi a hét folyamán hirdetünk nyertest, mert addig érkeznek be az ajánlatok. Több mint valószínű, hogy a tejet és a kiflit is közvetlen megbízásos alapon szállíttatjuk majd az iskolának. Az ajánlattevő cégek a szomszédos falvakban működnek, így ismerjük az általuk nyújtott minőséget. Fontos, hogy megbízható partnerekkel dolgozzunk” – fejtette ki lapunknak Schlakter Ferenc kálmándi alpolgármester. Ez az eljárás sokkal rövidebb futamidejű, mint a nagyobb összegek esetén lebonyolítandó közbeszerzési kiírás, így azok a polgármesteri hivatalok, amelyek már elkezdték a folyamatot, akár egy hónap alatt véghez is vihetik azt, így iskolakezdésre már kapnak tejet és kiflit.
„Kedvező volt a fogadtatása a helyi önkormányzatok részéről a tej-kifli program módosításának” – jelentette ki a Krónika kérdésére Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke. Mint tájékoztatott, már a múlt héten átutalták a program finanszírozásához szükséges összegeket a helyi önkormányzatoknak, mindazonáltal, hogy még a július elején kiadott sajtóközleményében Hargita megye tanácsának elnöke arról számolt be, hogy a megyei pénzügyi és állategészségügyi igazgatóság akadályozni próbálja a program lebonyolítását.
Mint ismeretes, a program keretében több mint négyezer iskolás jut majd minőségi, ingyenes tízóraihoz. Vagyis az iskolákban kiosztott kiflit helyi pékek sütnék, a tej pedig helyi gazdák nevelte tehéntől származna. Egyébként a program célja, hogy segítve a helyi termelőket, minőségi tízóraihoz juttassa az iskolásokat. Borboly arra is kitért, hogy a vállalkozói szféra is pozitívan reagált a felvetésre, mint kifejtette, több vállalkozó is azt nyilatkozta: először érzik azt, hogy olyan intézkedés van születőben, amely az ő érdekeiket is szem előtt tartja. Egyébként a megyei tanácselnök úgy tudja, hogy a Gyergyói-medencében a megfelelő minőségű tej előállítását a gyergyótekerőpataki székhelyű Karpaten Milk tejüzem vállalta a gyergyóújfalvi szarvasmarha-tenyésztők egyesületével közösen.
A tej-kifli program helyi szinten történő lebonyolítása már elkezdődött, a helyi önkormányzatoknak iskolakezdésig kell megkötniük a szerződéseket azokkal a vállalkozókkal, akik biztosítják a pékárut, illetve a tejet. „Több pékségtől is megkerestek már, és ajánlatot tettek, mi azonban előbb a községben lévő pékséget keressük fel, és ha az nem vállalja a szükséges mennyiségű kifli gyártását, csak akkor fordulunk máshoz” – nyilatkozta lapunknak Egyed József, Gyergyóújfalu polgármestere, aki egy korábbi nyilatkozatában azt fejtegette, hogy tanácsostársaival megkóstolja majd a kínálatot, és azt a gyártót részesítik előnyben, amelynek az áruja a legtöbb tanácsosnak ízlik. Lapunk kérdésére a polgármester kifejtette, hogy nem állt el szándékától, a kóstolgatást várhatóan már a héten elkezdik.
Háromszéken, akárcsak a korábbi években, idén is helyben sütött kiflit kapnak a diákok, a tejet azonban nem tudják helyi feldolgozótól leszerződni, mert a tejtermelők nem felelnek meg a követelményeknek – tájékoztatta a Krónikát Henning László, a Kovászna Megyei Tanács alelnöke. Mint kifejtette, az országos kifli-tej program keretében már négy éve sikerült megoldani, hogy helyben előállított pékárut kapjanak a gyerekek. A háromszéki önkormányzat úgy írta ki a versenytárgyalást, hogy arra kisrégiónként jelentkezhettek a helyi pékségek.
A tejjel azonban nem sikerült megoldani, hogy azt helyi termelő szállítsa, mert a szabályzat szerint csak tartósított, úgynevezett UHT tejet lehet leszerződni a kormányprogramra, ilyent azonban a háromszéki termelők nem állítanak elő. Henning leszögezte, a megyei tanács ragaszkodik ahhoz, hogy a gyerekek tejet, és ne más tejterméket kapjanak, mert a korábbi években ezzel már voltak gondok, a diákok nem szerették a túrót, a krémsajtot.
Közölte, a megyei önkormányzat már be is indította a folyamatot, a jelentkezőknek augusztus 24-éig kell a tenderfüzet alapján letenniük ajánlataikat. A szerződéseket szeptember 14-én kötik meg. Bár a jogszabályok értelmében a helyi önkormányzatok átvehetnék a kifli-tej program lebonyolítását, Háromszéken ezt továbbra is a megyei tanács végzi. A közgyűlés már tavaly felajánlotta, hogy átadja ezt a programot, de a polgármesterek nem vállalták. Henning László szerint ennek oka, hogy már négy évvel ezelőtt megtörtént a decentralizáció, amikor a programot térségenként szervezték meg, és a helyi pékségek szállíthatták a pékárut. Kovászna megyében több mint 25 ezer diák kapja az ingyen tízórait a kormányprogram alapján.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.