Kertészeti és mezőgazdasági témákban tájékozódhatnak az érdeklődők szombat délelőtt a fenyőkúti kultúrotthonban a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) kertészmérnöki tanszékének az előadásán.
2016. március 17., 12:582016. március 17., 12:58
A hiánypótló rendezvényt Tófalvi Barna és Csibi Tímea, a Sapientia kertészmérnöki szakának végzős hallgatói szervezik a Hargita megyei gazdáknak.
Tófalvi Barna érdeklődésünkre elmondta, egy ilyen szakmai rendezvényen alkalom nyílik arra, hogy ne csak a tanyavidéki gazdáknak nyújtsanak segítséget, a felmerülő kérdésekre válaszoljanak, de különböző más témákról – például a támogatásokkal kapcsolatos kérdésekről – is tárgyalhatnak. Mivel a fenyőkútiak főként burgonyát, zabot, tritikálét és tavaszi búzát termesztenek, ám néhányan bogyós gyümölcsökkel is foglalkoznának, ezért nemcsak arról tudhatnak meg többet, hogy mire alkalmas az ottani talaj, hanem arról is, hogy miként védhetik meg a növényeket, milyen vetőmagokat és vegyszereket érdemes használniuk.
Az eseményen az egyetem pedagógusai is részt vesznek: Fazakas Csaba a talajról és talajvizsgálatról, Nyárádi Imre István a szántóföldi növénytermesztésről, Thiesz Rezső a gyümölcstermesztésről, Bálint János a növényvédelemről, Kentelky Endre pedig a pályázati lehetőségekről fog beszélni.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!