2011. október 13., 05:532011. október 13., 05:53
Tánczos Barna elmondta: a hátrányos helyzetű övezetben, hegyvidéki területeken gazdálkodóknak szánt támogatás több mint százszázalékos, 107 euróra való megemelése sokat segít a székelyföldi gazdáknak. Elmondta, az elmúlt évben a tárca szándékosan késleltette a kifizetést, míg megkapták a jóváhagyást az Európai Bizottságtól, hogy 2010-ben már a megemelt összeget fizethessék ki a gazdáknak. „Az elmúlt napokban egy kistérségi találkozón egy egyszerű számítást végezve kiderült, egy háromhektáros gazdaság három tehénnel egy évre több mint 1600 eurós támogatást kaphat” – mutatott rá az államtitkár. Elmondta továbbá: decemberben az uniós alapokból érkező támogatásokat kifizetik a gazdáknak, jövő március 31-éig pedig minden támogatást kifizetnek 2011-re, hogy a pénz még a tavaszi munkálatok előtt eljusson a gazdákhoz, megkönnyítve munkájukat.
Haschi András, az APIA Hargita megyei igazgatója elmondta: a területalapú támogatások 2007-től kezdve folyamatosan növekedtek. Míg az egységes területalapú támogatás négy évvel ezelőtt 50,55 euró volt hektáronként, 2010-ben 80,39 euró, folyó évben pedig már 100,65 euróra növekedett. A szántóföldi növénytermesztésre nyújtott nemzeti kiegészítő támogatás 47 euróról 73,35 euróra nőtt.
A magas természeti értékű gyepterületek és a hagyományos módon művelt gyepterületek fenntartásának támogatása, valamint a zöldtrágya hasznosításának támogatása nem emelkedett, jelenleg is a 2008-ban megállapított összeget, tehát 124, 58 és 130 eurót fizetnek hektáronként a támogatás típusától függően. A cukorrépa termesztésére szánt nemzeti kiegészítő támogatás is emelkedett a 2011-es esztendőben, 310,35 eurót fizetnek hektáronként. Mint kiderült, a kifizetések nem zökkenőmentesek, ugyanis a gazdák legtöbb esetben részletekben kapják a pénzt, ami annak tudható be, hogy a szubvenciók különböző alapokból – garanciaalap, európai vidékfejlesztési alap, nemzeti költségvetés stb. – tevődnek össze, és a pénzt nem utalják egyszerre, számos ellenőrzést végeznek.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.