2011. október 06., 06:132011. október 06., 06:13
A tárcavezető szerint az elkövetkező 50 évben Romániának nem lesznek élelmiszergyártást befolyásoló problémái amiatt, hogy a termesztett növények egy részéből energiát állítanak majd elő. Tabără emlékeztetett: az országban termelt repcefélékből és hibridekből kitűnő alapanyaga lehet a bioüzemanyag-gyártásnak. Elmondta továbbá: a repce terméshozama az eddigi kedvező időjárásnak köszönhetően, a tavalyi szinthez képest duplázódva, meghaladja a 860 ezer tonnás volument, ennek több mint felét a termelők már értékesíteni tudják külföldön.
Valeriu Tabără szerint az a rövid távú cél, hogy Romániában legalább 600 ezer hektáron termesszenek repcét.
ár több mezőgazdasági szakember is úgy nyilatkozott korábban, a jövő évi termés károsodhat, amennyiben októberben sem lesz csapadékos az időjárás, Valeriu Tabără szerint nincs ok az aggodalomra. „A statisztikák azt mutatják, augusztus és szeptember rendszerint csapadékszegény hónapok. Jelenleg a legfőbb célunk, hogy a legfontosabb öntözőcsatornák megfelelő vízellátást biztosítsanak. A szárazság okozta károkról legfeljebb két-három hónap múlva lehet nyilatkozni” – szögezte le a miniszter.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.