2011. augusztus 18., 08:412011. augusztus 18., 08:41
A mezőgazdasági miniszter elsősorban Egyiptomot említette: az afrikai állam 15 év után újította fel kapcsolatát Romániával, és első szakaszban 60 ezer tonna búzát vásárolt romániai termelőktől. Elmondta, tavaly Románia főként napraforgót, repcét exportált, és elkezdte a gyümölcsök és zöldségek kivitelét is.
Az Evenimentul Zilei napilapnak adott interjújában a tárcavezető ugyanakkor arról is beszélt, hogy idén egymillió hektár alá csökkent a parlagon hagyott területek nagysága, a miniszter szerint ez főként az egyre jobb eredményeket felmutató termékértékesítéssel és a zöldségek, valamint a gyümölcsök árának a növekedésével magyarázható.
Valeriu Tabără mezőgazdasági miniszter szerint fel kell készülni arra, hogy 2012-ben a külföldi befektetők egyre nagyobb területeket óhajtanak műveltetni Romániában.
Mint ismert, 2014-ig külföldi magánszemély vagy cég nem vásárolhat földet Romániában.
Bár egy hónappal ezelőtt még azt nyilatkozta, hogy a külföldieket illető megszorítások érvényben maradnak, Valeriu Tabără most árnyalta a véleményét, és elismerte, hogy a külföldiek beavatkozásának jó oldala is van, mert a versenyt stimulálják, másrészt a külföldi tőke behozatalával a parlagon hagyott felületek is jelentősen csökkenhetnek, ugyanakkor új munkahelyek is létrejöhetnek.
Tabără ugyanakkor hangsúlyozta, a román mezőgazdaság egyik legnagyobb problémáját az elavult, használhatatlan öntözőrendszer jelenti. A tárcavezető szerint Kínában lehetne találni befektetőket, akik beszállnának a Bărăgan keleti részén kiépítendő új öntözőrendszer létrehozásába. Rámutatott: míg 1989-ben 3,2 millió hektárt öntöztek az országban, ma ez a szám alig éri el az egymilliót.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.