2011. április 07., 09:492011. április 07., 09:49
Mint mondta, a tárca felmérései szerint több megyében csökkent a parlagon hagyott területek aránya, és egyre több gazda dolgozza meg a földjét – a tárcavezető szerint mindez a mezőgazdasági termékek árnövekedésének hatására történik. Tabără szerint ugyanakkor az a törvényjavaslat is ösztönzően hat, melynek értelmében hektáronként 50–60 eurós büntetéssel sújtaná a tárca azokat a gazdákat, akik nem gondozzák, és nem takarítják le parlagon hagyott földjeiket.
A minisztérium felmérései szerint a megművelhető területek körülbelül 20 százaléka hever parlagon az országban: összesen 8,1 millió hektár föld van bevetve, míg közel 2 millió hektár kihasználatlan. Valeriu Tabără szerint amennyiben az említett törvénytervezetet elfogadják, több mint 400 ezer személyt kellene megbírságolni. A tárcavezető ugyanakkor hozzátette: a minisztériumnak nem az a célja, hogy büntetéseket hajtson be. „Csak végső esetben rónánk ki bírságokat. Egyelőre még zajlanak az egyeztetések a termőföldek tulajdonosaival, s a helyzet megoldására keresünk alternatívákat” – fogalmazott Tabără.
Mint ismeretes, a Temes Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság korábban azt javasolta, hogy az állam működtessen saját mezőgépállomásokat, amelyek bérbe vennék és megdolgoznák az országszerte parlagon hagyott mezőgazdasági területeket. Tiberiu Lelescu, az igazgatóság vezetője úgy tudja, a parlagon hagyott területek tulajdonosai többnyire 60 éven felüliek, a parcellák dombos övezetben találhatók, így megmunkálásukhoz mezőgazdasági gépekre is szükség lenne, ami az igazgató szerint sok helyen luxuscikknek számít a gazdák körében.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!