2007. október 16., 00:002007. október 16., 00:00
A hatóság szakemberei a bejelentések, valamint a helyi sajtóban megjelent cikkek nyomán kezdte ellenőrizni az ültetvényeket, így derült fény arra, hogy a mezőgazdasági támogatási kérelmek egy része parlagon hagyott földekre vonatkozik. A szóján kívül a cukorrépaföldeket is számba vették, mivel ennél a növénynél a hektáronkénti támogatás eléri a 250 eurót, viszont lényeges eltérést nem találtak. A szója esetében még mindig nem tudni pontosan, mennyi szubvencióra számíthatnak, az igazgató becslései szerint azonban ez az összeg 100 euró is lehet. A huszonöt ellenőrzött termelő közül ötnél találtak jelentős eltérést a ténylegesen bevetett és a bejelentett összterület között. A legkirívóbb egy olasz vállalkozó esete volt, aki a Lázári község határában bejelentett 137 hektárnyi ültetvényébe egyetlen szem szóját sem vetett, hanem az egész területet parlagon hagyta. „Gondolom, látta, hogy a nyugat-európai országokban milyen nagy összegű mezőgazdasági támogatást folyósítanak a genetikailag nem módosított szója termesztőinek, ezért próbálkozott nálunk is a szójára kérni a szubvenciót” – vélte Pintea.
Az ellenőrzési akció során végül nem büntettek meg senkit, ugyanis az APIA embereinek érkezéséről a gazdák az újságokból már előre értesültek, így még a június 25-i határidő lejárta előtt korrigálták kérelmeiket. Az igazgató szerint az olasz vállalkozó háromévi támogatásmegvonást kockáztatott azzal, hogy nem vetette el a bejelentett szójamennyiséget, azonban ő is megúszta a büntetést, mivel időben módosította a kérvényét. Az ehhez hasonló esetekben a gazdákra kiszabható büntetés – a terület nagyságától és a növényfajtól függően – egy- vagy többévi szubvenciómegvonás, ha pedig nagy összegű csalási kísérletet fedeznek fel a hatóságok, akár bűnvádi eljárást is kezdeményezhetnek az igénylővel szemben.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.