2007. október 02., 00:002007. október 02., 00:00
„Az eredeti tervek szerint szeptember 30-a volt a határidő, ameddig a leadott támogatási kérvények 6 százalékát a helyszínen is ellenőrizzük, azonban a vártnál több hibás kérvényt találtunk, így az eredeti 6 helyett azok 10 százalékát ellenőrizzük majd. Ezt november 30-áig kell befejeznünk” – nyilatkozta Doru Nechiti, az ügynökség igazgatója. Az ellenőrzött területek növekedésével két hónappal kitolódik az engedélyeztetési folyamat, és így a pénzek kiosztása is. Eredetileg a kifizetésekre 2007. december 1. és 2008. június 30. közötti időszakot határozták meg, ez a periódus azonban kitolódik annak függvényében, hogy milyen gyorsan dolgozzák fel a meglévő adatokat. Az említett juttatás a hektáronkénti 50 eurós európai uniós támogatásra és az államtól kapott hektáronkénti 30 eurós összegre vonatkozik. A mezőgazdászok ugyanakkor az őszi vetések elvégzésére is számíthatnak az államkasszából 400–500 lejes támogatásra, attól függően, hogy mit termesztenek.
Amint arról már beszámoltunk, az európai uniós forrásokból minden tagország évente előre megszabott összeget kap a megmunkált területek alapján járó támogatásként, amely az idén 440 millió eurót jelent Románia számára. Ez az összeg 8,6 millió hektárnyi terület támogatására elegendő, azonban már most 12 százalékkal több az igénylők száma, mint amenynyire számítottak. Az ellenőrzések során ez még csökkenhet, de ha még mindig nagyobb területről van szó, akkor csökkenteniük kell a hektáronkénti támogatás összegét, úgy hogy mindenki egyenlően részesüljék abból. Ahhoz, hogy ezt a támogatást megkaphassák, a gazdáknak minimum egy hektár területtel kell rendelkezniük, és be kell tartaniuk az alapvető mezőgazdasági és környezetvédelmi előírásokat.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.