Vegyes érzelmekkel fogadták a Hargita megyei gazdák a tej értékesítésére vonatkozó újabb, szigorodó előírásokat, melyek január elsejétől lépnek hatályba.
2013. augusztus 07., 18:352013. augusztus 07., 18:35
Az új jogszabály értelmében ezentúl kizárólag olyan tej kerülhet forgalomba, amely eleget tesz az Európai Uniós szabványoknak. Ennek értelmében a gazdálkodók kiemelt figyelmet kell fordítsanak az istálló tisztaságára, a tej tárolására és szállítására, valamint az állatok egészségi állapotára. Fontos, hogy minden gazda a fejést egy külön erre a célra szánt munkaruhában végezze, fejés közben ne etesse az állatot. Mielőtt hozzáfogna a fejéshez, ajánlott többször is kezet mosni és papírtörlőt használni.
A leadandó tejet minél rövidebb idő alatt lehűtve, csak fedett edényben szabad a gyűjtőközpontokba szállítani. Fontos azoknak az állatoknak a külön fejése, amelyek valamilyen betegségben szenvednek, sőt ha a gazdálkodó keze sérült, alaposan fertőtleníteni kell, mivel a tej nem tartalmazhat antibiotikumot.
Együttműködve könnyebb az alkalmazkodás
A csíkvacsárcsi tejtermelők szerencsés helyzetben vannak, hiszen a Csíkvacsárcsi Mezőgazdasági Egyesület által üzemeltetett tejcsarnokban jelenleg is olyan tejet fogadnak el, amely megfelel az előírásoknak – tudtuk meg Szőcs Lászlótól. Az egyesület elnöke elmondta, a három éve működő csarnok laboratóriumában minden szükséges vizsgálatot el tudnak végezni – csíraszámmérő és tejanalizátor is a működtetők rendelkezésére áll. Szőcs László elmondta, míg a tejcsarnok indításakor az ezer literes tank félig telt meg, mostanra már teljesen kihasználják. \"A visszajelzések egyértelműen pozitívak, hiszen az egyesület létrejötte előtt a szarvasmarhatartó gazdák száma egyre csökkent, jelenleg azonban egyre többen jelentkeznek szervezetünknél\" – mutatott rá Szőcs László.
Kósa Márton vacsárcsi lakos tíz tehenet és három üszőt tart, s mint mondta, a megtermelt tejet a helyi egyesület csarnokában adja le. Elmondta, tisztába van azzal, hogy milyen előírásoknak kell megfeleljen a tej jövőtől, és reméli, januártól is elfogadják az általuk hordott mennyiséget. Véleménye szerint azonban a hazai tej már most is megfelelő minőségű, ezeknek a megszorításoknak pedig az lesz az eredménye, hogy a tejimport folyamatosan növekedni fog.
Aggódnak a kistermelők
A göröcsfalvi tehéntartó gazdák nehezebb helyzetben vannak, hiszen nemrég felszámolták a faluban üzemelt csarnokot. Jakab Fábián emiatt hordja a rákosi csarnokba a két tehene által adott tejet. Ő nem hallott a nemsokára érvénybe lépő szabályozásokról, de mint mondta, már most is odafigyel a tej tárolására és szállítására. Ennek egyik oka, hogy a csarnokban ellenőrzik a tej tisztaságát, és ha az nem megfelelő, nem fogadják el. A gazda aggasztónak tartja, hogy egyre kevesebben foglalkoznak állattartással, vagy az életkoruk, vagy a szerény jövedelem miatt.
Sali András göröcsfalvi lakos elmondta, nyolc tehenet tart, minden reggel szekérrel szállítja tejét a vacsárcsi csarnokba, amióta a helyi begyűjtőt felszámolták. Elmondása szerint a vacsárcsi csarnokban sokkal jobban figyelnek a higiéniára. Sali éppen a csarnok alkalmazottjától hallott a szigorításról, s mint mondta, azt sem tartja kizártnak, hogy abbahagyja a szarvasmarhatartást.
Kömény Kamilla
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!