2010. október 07., 10:002010. október 07., 10:00
A rendezvény a székely termékek népszerűsítését célzó önkormányzati kampány keretében zajlik, és lehetőséget kíván nyújtani a Hargita megyei és más székelyföldi települések gazdálkodóinak, hogy bemutassák a helyi gazdálkodásban több évszázados múltra visszatekintő őshonos gyümölcsfajtákat és az azokból készült termékeket.
A szervezők ugyanakkor közölték, céljuk újra felfedezni az őshonos gyümölcsfajtákat, ösztönözni termesztésüket, továbbá a helyben történő gyümölcsfeldolgozás és értékesítés által növelni a hagyományos gazdálkodás jövedelmezőségét. „2009-ben tavaszi, őszi és karácsonyi vásárt szerveztünk, és tekintettel a nagy érdeklődésre, a lakossági igényre, idén a tavaszi után ismét megrendezzük az őszi vásárt is – magyarázta Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke. – A terménybetakarítást követő rendezvényen a megyei önkormányzat lehetőséget szeretne biztosítani a télire szánt zöldség- és gyümölcskészletek beszerzésére is, ezért a meghívottak túlnyomórészt olyan termelők, akik az évszaknak megfelelő egészséges házi termékeket és terményeket hozzák magukkal.”
A régióban hagyományos zöldség- és gyümölcsfajták és az azokból készült termékek mellett természetesen méhészeti termékeket, hús- és pékipari ínyencségeket is kínálnak majd az érdeklődőknek, de nem fognak hiányozni a rendezvényről a Székelyföld hagyományos kézműves termékei sem. Borboly emlékeztetett, néhány hónappal ezelőtt több, mint tíz székelyföldi termelő portékája került bemutatásra Magyarországon, a Cora üzletlánc polcain. „A hagyományos termékek ilyen módon történő népszerűsítése a jövőben is a megyei tanács prioritását képezi, a folyamat minden lépését igyekszünk felkarolni a termeléstől az értékesítésig” – hangsúlyozta a megyei tanács elnöke. A hagyományos székely termékek vására szombaton és vasárnap 9 és 18 óra között zajlik a csíkszeredai Szabadság téren.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.