Fotó: Boda L. Gergely
Éves gyűlésükön vettek részt a Hargita Megyei Méhészegyesület tagjai múlt hétvégén: a szakmai előadások iránt érdeklődő tagokkal benépesedett a megyei önkormányzat gyűlésterme. A Csíkszéki Mézlovagrend bevonulását követően elsőként Lázár Tibor, az egyesület elnöke köszöntötte a jelenlevőket.
2016. március 12., 10:002016. március 12., 10:00
Tánczos Barna szenátor elmondta, az elkövetkező időszakban nyújtják be Brüsszelben az ágazatot érintő, következő három évre vonatkozó programot, amely októberben lép majd életbe.
Rámutatott, ebben számos módosítás szerepel az előző pályázati időszakhoz képest, méhészcsaládok vásárlásakor például ezentúl külön kezelnék a 75 méhcsaládnál kisebb és az annál nagyobb méhészeteket. Az előkészített tervezetben a 75 családnál kevesebbel gazdálkodók állami támogatásban részesülhetnek, hogy elérjék azt a számot, amellyel a vidékfejlesztési pályázatokban részt vehetnek − azaz a 150 családos méhészetet.
Emellett bővül a gyógyszervásárlási támogatás is, illetve méhészetikellék-vásárlással is élhetnek majd a kis és nagy méhészetek, sőt az egyesületek is. Emellett elkülönítenének egy összeget arra a célra, hogy itthon is tudjanak elvégezni olyan vizsgálatokat a méhészetek, amelyekre eddig csak külföldön volt lehetőség.
A beszámolót követően a méhészek felhívták a szenátor figyelmét az ágazatot érintő problémákra, a következő időszak pályázati kiírásaiban vélt ellentmondásokra. Ezután Bross Péter, a magyarországi Méhészet című szaklap szerkesztője számolt be részletesen a magyar méhészeti ágazatban tapasztalt változásokról.
Mint megtudtuk, Magyarországon a nemzeti vidékfejlesztési program életbe lépése előtt 600 ezer méhcsaládot tartottak, jelenleg pedig 1,2 millió méhcsalád van. A méhcsaládok számának növekedése viszont a kipergetett mézmennyiség csökkenésével jár. A jelenlegi helyzethez vezető változásokat három csoportban tárgyalta a szakember, a környezeti és tartástechnológiai változások mellett kitért a piaci változásokra is.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!