Fotó: Agerpres
2011. szeptember 29., 08:562011. szeptember 29., 08:56
Az agrártárca felmérései szerint Románia jelenleg 100 ezer tonna sertéshúst exportál, de amennyiben az európai piac megnyílna a romániai húsforgalmazók előtt, a kivitel menynyisége akár az egymillió tonnát is elérhetné – mutatott rá a miniszter a Carnexpo nemzetközi húsipari termékkiállításon. Elmondta, a tilalom feloldását amiatt odázzák, mert Románia több olyan állammal is határos, ahol sertéspestis veszélyezteti az állományt, így a hazai farmokon vérvétel útján fogják megállapítani az állatok egészségi állapotát.
Valeriu Tabără elmondta még: az Európai Unió azonban továbbra is folyamatos ellenőrzésekkel vizsgálja, hogy a feldolgozók megfelelnek-e az európai uniós feltételeknek. Problémát okoz, hogy jelenleg mindössze 1,4 millió sertés nevelkedik nagy, könnyen ellenőrizhető cégek tulajdonában, a többit – körülbelül 5,3 millió sertést – azonban háztájon és kisebb farmokon tenyésztik. A mezőgazdasági minisztérium adatai szerint a húsexporttilalom miatt a sertésállomány több mint kétmillióval kisebb, mint 10 évvel korábban. Romániában a sertésállomány több mint 70 százaléka kis magángazdaságokban van, a fennmaradó 30 százalék nagy sertéstelepeken található, amelyek legtöbbször külföldi tulajdonban vannak. A szakemberek szerint azonban Romániában továbbra is léteznek olyan területek a Duna-deltánál, illetve Brăila megyében, ahol a sertéstartás nem ellenőrzött, és járványügyileg nem megoldható az állományok figyelése.
Az állomány nagy része magángazdák kezében van, akik sokszor nagy távolságra elszállítják és értékesítik állatvásárok keretében a sertést, mindenféle hatósági igazolás nélkül, ezért ugyancsak komoly járványveszélynek vannak kitéve.
Románia eddig a hús és húskészítmények 65 százalékát importálta külföldről, az exporttilalom-feloldás így valószínűleg érzékenyen fogja érinteni a Romániába exportáló országok húsiparát is. Románia eddig csak az Európai Unión kívüli országokba exportált, Oroszország kivételével.
Az országos éves fogyasztás a 11 millió sertést is elérheti, ennek a mennyiségnek a 60 százalékát az importtermékek teszik ki. Amint arról beszámoltunk, a romániai cégektől származó sertéshús exportálását 2003-ban tiltotta be az Európai Bizottság. 2009-től csupán olyan, Romániából származó élelmiszer kerülhet a közösségi piacra, amelynek összetevői valamely hivatalosan is vírusmentesnek nyilvánított EU-s térségből származnak.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.