2011. október 20., 06:032011. október 20., 06:03
Jonathan Storkey, az angliai Rothamstedi Kutatóintézet agrobotanikusa megkérte európai kollégáit, hogy szolgáltassanak neki országuk mezőgazdasági területeiről növényfajlistát, mérjék fel az egyes fajok gyakoriságát, illetve veszélyeztetettségét. Az így nyert adatsort összevetette az egyes országok veszélyeztetett fajait felsoroló vörös könyv listáival, és szembeállította a mezőgazdasági művelés intenzitásával. A statisztikai elemzésből nemcsak az derült ki, hogy a veszélyeztetett fajok száma a mezőgazdaság intenzitásával nő, hanem annak okai is megmutatkoztak.
A legfőbb bűnös a vegyszerezés, ezen belül is leginkább a műtrágyázás, csak azt követi a gyomirtók bevetése – fejtette ki Storkey a Proceedings of the Royal Society B című folyóiratban a Die Welt internetes kiadásának ismertetése szerint. További ok még a kis hozamú földek művelésből való kivonása és beépítése, hiszen pont ezeken a kevésbé termékeny földeken sok vadnövény nő. Ezenkívül a különböző művi beavatkozások, mint például a vízelvezetés, sem kedveznek nekik. Általános szabály, hogy minél nagyobb az átlagos terméshozam, annál több növényfaj veszélyeztetett a kultúrtájban. Az adatok először mutatnak rá az agrárterületek vadon élő növényeinek veszélyeztetettségére. Annak érdekében, hogy meg lehessen előzni a fajok gyors kipusztulását, védelmi intézkedések sürgős kidolgozására van szükség.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.