Fotó: A szerző felvétele
2009. május 28., 11:322009. május 28., 11:32
A szatmárnémeti piacokon termékeiket áruló kertészek mindegyike arra panaszkodik, hogy az esőhiány miatt fele akkorák az idei eprek, mint az előző években. Több család már évtizedek óta foglalkozik epertermesztéssel, de mint mondják, az értékesítés egyre nehezebben megy.
Ezen a héten Szatmárnémeti központi élelmiszerpiacán az eper árszintje 3,5 és 6 lej közt mozog. Az eladók szerint a gyümölcs értéke attól függ, hogy mekkora, és mikor szedték le. „Nem éri meg az epertermesztéssel foglalkozni, de már évek óta családi hagyomány nálunk ez a mesterség.
Nagyon szeretünk kertészkedni, és ha vége az eperszezonnak, más gyümölccsel és zöldséggel folytatjuk” – magyarázta érdeklődésünkre Maria Soponar újbélteki epertermesztő, aki elmondása szerint 10 éve foglalkozik ezzel a gyümölccsel a szüleitől tanult módszereket alkalmazva. Az eper gondozása komoly befektetést igényel, hiszen a növényvédő szerek beszerzése mellett folyamatos gondozást igényel.
„Mivel 50 ár területet ültettünk be eperrel, nem tudunk minden munkálatot saját kezűleg elvégezni. A növényt minden évben újra kell palántálni, mert az elavult tövek csak rossz minőségű termést hoznak. Az ültetéshez, fóliázáshoz, öntözéshez napszámosokat kell fogadni, mert másképp nem tudunk hatékonyan dolgozni, ám ha jól utánaszámolunk, az eladott termésből visszaforgatott pénz még az ő munkájukért kifizetett költségeket sem fedezi – panaszkodott az újbélteki asszony. – És akkor nem beszéltünk még a szalmáról, amelyet a növények alá kell tennünk, és a többi járulékos kiadásról sem. Drágábban nem adhatjuk, hiszen így is sokallják a vevők a kilónkénti 5-6 lejt.”
A naponta piacra kerülő friss áru szinte maradéktalanul elkel, de még így is kevés pénz származik az alig több mint egy hónapig termő, édes gyümölcsből. „Körülbelül öt hétig lehet szedni folyamatosan a földiepret. Sajnos idén a szárazság miatt aprók maradtak a szemek. Vannak olyan tövek is, amelyek szó szerint összefonnyadtak a tűző napon, és semmit nem teremtek, másokat meg megrágták a kártevők.
Sokba kerülnek a rovarirtók is, de ha nem kezeljük az epret, kirágják a tövét, és kiborul a növény” – tette hozzá Nagy Mihályné, aki az epret Kökényesdről szállítja a megyeközpont piacára. A termelő szerint többféle eper létezik, amelyek tövét minden évben újraültetik. Vannak olyan eperfajták is, amelyek többször virágoznak egy évben, és olyanok is, amelyeknek a termelők szerint banáníze van.
„Csereberélünk egymás között, és vásárolunk is más vidékekről, hogy folyamatosan újuljon, frissüljön az állomány. Vannak hosszúkás fajták, meg kerek, tömött eprek is. A szatmáriak szeretik a termésünket, ennek ellenére nem lehet megélni ebből a munkából” – vallja be a kökényesdi őstermelő.
A nagyáruházak polcain 2-3 lejjel drágább az eper, mint a piaci kofák standjain. „Nagyon szeretem ezt az apró gyümölcsöt, és alig várom, hogy megjelenjen az árusoknál. Szinte naponta vásárolok tőlük, de csakis a piacon, mert ez jelenti számomra az igazi minőséget, sohasem adnék pénzt az áruházi, ízetlen bóvliért” – vélekedik vásárlás közben Schwarzkopf József.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.