Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2011. február 17., 10:372011. február 17., 10:37
Az agrártárca úgy tudja, a romániai termelők idén 10 375 tonna mézet exportáltak, 600 tonnával többet, mint egy évvel ezelőtt. A méhészek összesen 29,5 millió euró értékben értékesítettek terméket külföldön, több mint 9 százalékkal többet, mint 2009-ben, amikor ez az érték 26 millió körüli volt – derül ki a minisztériumi közleményből. Növekedett azonban a behozatal is: Románia 1,5 millió értékben vásárolt külföldi mézet – összesen 746,2 tonnát –, míg egy évvel korábban valamivel több mint 950 ezer euró kelt el erre a célra.
Az Országos Méhészszövetség (ACAR) szerint a román termelők tavaly összesen 14 ezer tonna mézet állítottak elő, legalább 5000 tonnával kevesebbet, mint 2009-ben, a csökkenés a rendkívül rossz időjárási viszonyoknak tudható be.
Megyénként átlagosan 30–40 ezer méhcsaládot tartanak számon, amelyeket átlagban 1000 méhész gondoz megyénként.
A román mezőgazdasági tárca úgynevezett bioméz-előállítási programmal segíti a gazdákat, amely azt jelenti, hogy azok a méhészek, akik az ökológiai előírásoknak megfelelő körülmények között állítják elő a mézet, a termék bevizsgálása után különleges címkét (ökológiai termék) is használhatnak. Ehhez a programhoz egyre több méhész csatlakozott, számuk egy évvel korábban elérte az ötezret. 2009. január 1-jétől az Európai Unióban már csak biomézet lehet exportálni, tehát a bevizsgálás az exportra szánt méznél kötelező. Tánczos Barna mezőgazdasági államtitkár korábban elmondta, a hazai termelők 13 százaléka rendelkezik bioméhészeti minőségtanúsítási bizonyítvánnyal, ennek ellenére Románia igencsak esélyes arra, hogy e területen piacvezető legyen akár Európa-szinten is, kivált ha figyelembe vesszük, hogy évente tízezer tonna mézet exportál.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.