2011. január 20., 10:172011. január 20., 10:17
A gabonafélék esetében a bizottság alacsony készleteket és a hosszú távú átlagnál tartósan magasabb árakat jósol, míg az összesített hústermelés a prognózis szerint ismét növekedni kezd ugyan, de átlagosan csupán évi 0,3 százalékkal. Ez utóbbinak a gazdasági válságban bekövetkezett visszaesés az egyik oka.
A tejpiacon a kereslet és a növekedés emelkedését jósolja a bizottság, és arra is számít, hogy a kvóták 2015-ös megszüntetése nem fog komolyabb gondot okozni. 2020-ban a termelés 4 százalékkal lesz magasabb a 2009-es szintnél – véli az elemzés. Ami a mezőgazdasági jövedelmeket illeti, az előrejelzés szerint a 2009-es mélypontról fokozatos, de lassú elmozdulás várható. 2020-ban a jövedelmek mintegy 20 százalékkal haladják majd meg a 2005–2009-es időszak átlagát. A lassú emelkedés oka a termelési költségek gyors növekedése is.
A bizottság a foglalkoztatás további csökkenésével is számol az ágazatban. Az előrejelzés készítői figyelmeztettek arra is, hogy számos bizonytalansági tényezőt egyelőre nem lehet megbízható hatékonysággal figyelembe venni. Ezek közé tartozik például a gazdasági válságból való kilábalás üteme, az energiaellátás szerkezetében bekövetkező változások, a káros éghajlatváltozás következményei, a nemzetközi kereskedelempolitikai tárgyalások kimenetele, és az euró árfolyamának változása.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.