2011. augusztus 24., 21:382011. augusztus 24., 21:38
„Míg a városok melletti beépíthető területek értéke stagnálni vagy csökkenni fog, a szakemberek előrejelzései szerint a mezőgazdasági területek értéke egyre növekszik. Értelmetlen lenne most kevés pénzért megszabadulni olyan bevethető vagy kaszálónak használt területektől, legelőktől, melyek ára akár meg is duplázódhat hamarosan. Nem túlzás azt kijelenteni, hogy egy hektár jó minőségű mezőgazdasági terület értéke hamarosan meg fogja haladni a 20 ezer eurót is” – magyarázta a tárcavezető egy Fehér megyei mezőgazdasági konferencián.
Valeriu Tabără rámutatott: az országban megművelt, valamivel több, mint 14 millió hektáros területből 2 millió hektár 60 éven felüli gazdáké, míg 1 millió hektár 70 éven felülieké – a miniszter szerint ezzel is magyarázható, hogy a parlagon hagyott területek nagysága a tavaly meghaladta a kétmilliót, míg három évvel ezelőtt a nyilvántartásban több mint hárommillió hektár szerepelt. Tabără ugyanakkor cáfolta azokat a híreket, melyek szerint a mezőgazdasági tárca elvetette azt a kezdeményezését, hogy büntetést rójon ki azokra a gazdákra, akik nem művelik meg földjeiket. „A tervezet készen áll hónapok óta, arról azonban még nem döntöttünk, hogy szeptemberben parlamenti vitára bocsátjuk, vagy kormányülésen tűzzük napirendre” – húzta alá a tárcavezető.
Valeriu Tabără továbbá arra kérte a megyei mezőgazdasági igazgatóságokat, sürgősen készítsenek újabb kimutatást arról is, hogy a külföldi befektetők mekkora területeket vásároltak meg az elmúlt időszakban Romániában. Egy évvel ezelőtt még 500 ezer hektáron gazdálkodtak külföldiek, idén ez a szám egymillió hektárra duzzadt, és becslések szerint arab befektetők 4 millió hektárt vásárolnának meg a közeljövőben. Amint arról korábban is írtunk, külföldi magánszemélyek és jogi személyek csak akkor vásárolhatnak termőföldet, ha Romániában rendelkeznek lakhellyel, illetve székhellyel. Így számos külföldi cég román partnerekkel társulva hárítja el a földvásárlás előtt álló jogi akadályt.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.