Fotó: A szerző felvétele
2007. augusztus 21., 00:002007. augusztus 21., 00:00
A Norvégiából múlt héten érkezett kosokat egy Halmiban levõ farmon karanténba helyezték, és várhatóan egy hónap múlva eladják õket — a tervek szerint darabját 305 eurós áron. Az állatok két napot töltöttek az EU-konform szállítókocsiban, melyet itatóval, etetõvel, világítással és légkodicionáló berendezéssel láttak el.
A kosok behozatalára vonatkozó kezdeményezés a Szilágy Megyei Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóságtól származott, és a 200 behozott állatból százat a Szilágy, százat pedig a Szatmár megyei juhtenyésztõk vásárolhatnak meg. „Nagy reményeket fûzünk a keresztezés sikeréhez, ugyanis az utóbbi évtizedekben kitenyésztett norvég fehér fajta kitûnõ tulajdonságokkal rendelkezik – nyilatkozta a Krónikának Dobraº Grigore, a Szatmár Megyei Juhtenyésztõ Egyesület elnöke. – A juhfajták szakszerû keresztezése a tapasztalatok szerint legtöbbször jó eredményekkel jár. Reméljük, hogy sikerül a norvég fajta kívánt tulajdonságait átvinni a mi curkánunkra, ugyanis a norvég fehér kosok elérik a 150 kilogrammos súlyt is.” A norvég fehér egyébként más kecsegtetõ tulajdonságokkal is rendelkezik. Az állatok norvég kísérõi szerint a juhok 2,5–3 liter tejet adnak az ellést követõ hetekben, és 2–3 bárányt hoznak a világra. Egy megfelelõképpen tartott bárány pedig 150 napos korára már elérheti az 50–60 kilogrammot. Szatmár megyében körülbelül 200 ezer juhot tartanak, és a curkán fajta a legelterjedtebb. Ezért döntöttek a szakértõk amellett, hogy a gyapjáért tenyésztett fajtát megpróbálják úgy keresztezni, hogy húsállatként is érdemes legyen tartani. A Szatmár Megyei Juhtenyésztõk Egyesülete elnökének tájékoztatása szerint a norvég kosok nagy érdeklõdést váltottak ki a gazdák körében, eddig már 15 farm jelezte vásárlási szándékát.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.