2008. február 05., 00:002008. február 05., 00:00
Ezért a termelők arra számítottak, hogy a piac már a betakarítás után átveszi a krumplit, de a székelyföldi termelők hiába várták a korábbi rendszeres felvásárlókat, a bukaresti nagykereskedők például azért nem jelentkeztek, mert inkább a behozatalból származó olcsó krumplit forgalmazzák.
Ez a jelenség a brassói székhelyű Országos Burgonya Szövetség szakembereinek is feltűnt. Fazakas Tibor szerint kiderült, hogy a hazai nagyvárosok piacain gyakran feltűnik a lengyel krumpli, holott Lengyelországban a burgonyarák-fertőzés miatt a termény közép-európai országon belüli fogyasztása is csak szigorú feltételek mellett engedélyezett, kivitele pedig egyenesen tilos. Fazakas szerint a lengyel krumplit úgy hozzák Romániába, hogy a teherautók dokumentumaiban hagyma szerepel, de ebből csak az első néhány ládában van, a szállítmány tulajdonképpen fertőzött burgonya. A piacokon a hatalmas méretű németországi burgonyák is feltűntek, amelyek a szakemberek szerint a megengedettnél magasabb vegyszernyomelemet tartalmaznak, és nem lennének alkalmasak emberi fogyasztásra.
A krumplitermesztők szövetsége már tavaly ősszel meghúzta a vészharangot, amikor a parlament mezőgazdasági, erdőgazdálkodási és élelmiszer-ipari szakbizottságának elnökéhez, Kelemen Attila képviselőhöz intéztek beadványt. A Ioan Benea mérnök, szövetségi elnök által ellenjegyzett iratban felhívták a figyelmet, hogy a külföldi krumpli hamis dokumentumokkal érkezik Romániába, ezért a helyi termelők és az államkassza is kárt szenved. Fazakas Tibor szerint a hatóságok azóta sem tettek semmit a törvénytelen behozatal megfékezésére; ráadásul tavasszal megkezdődik az olcsó egyiptomi, szíriai, törökországi krumpli behozatala, amelyre a mezőgazdasági minisztérium még vámkedvezményt is ad. Fazakas Tibor szerint az állami intézmények nem teszik a dolgukat, hogy megakadályozzák a törvénytelenséget, és védjék a helyi termelők érdekeit.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.