Fotó: Gecse Noémi
Tavasszal sem számítanak magasabb árakra, ezért inkább mihamarabb próbálják értékesíteni krumplitermésüket a csíki gazdák.
2015. november 12., 13:092015. november 12., 13:09
Az aszály miatt idén a tavalyinál kilenc tonnával kevesebb pityókatermést gyűjthettek be hektáronként a gazdálkodók, azaz a 23 tonna helyett mindössze 14 tonna volt a megyei átlagtermés. A burgonya ára azonban valamivel jobban alakult, így idén ősszel a tavalyi 40 banis árhoz képest egy kiló pityókáért jelenleg 80 banit kapnak a termelők.
Egy borzsovai gazdától érdeklődve megtudtuk, ők idén 80 ár területen ültettek pityókát, parcellájukat nem érintette az aszály, így jobb termést gyűjthettek be, mint tavaly. S habár egyelőre még nem értékesítették, már egyeztettek egy felvásárlóval, aki rövidesen 80 banis árat ad a pityóka kilójáért, és elszállítja a teljes hozamot.
Miklósi Attilától, a csíkkozmási Burgocom Ciuc Egyesület vezetőjétől megtudtuk, az egyesület 46 tagja több száz hektáron ültetett pityókát, a terméshozam mintegy 10–15 százalékkal alacsonyabb lett, mint az előző évben. Megjegyezte, a krumpli ára viszont duplája, tavaly 40 baniért értékesítették kilóját, idén viszont 70 banitól indult, jelenleg pedig 80–90 banit is adnak a burgonya kilójáért.
„Még nem igazán volt igény a pityókacsomagoló gépünkre, a piac még nem bírta meg azt a 15 banis árrést, ami a csomagolt és zsákolt pityóka között van. Szerintem, ha beköszönt a hidegebb időszak, és a gazdák nem tudják tárolni saját raktárukban a krumplit, akkor kerül sor a csomagolásra. Egyelőre viszont mindenki a saját raktárából értékesíti a pityókát” – ismertette Miklósi Attila.
Hozzátette, az egyesületi tagok termésük mintegy felét már értékesítették. 2,5 hektáron ültetett pityókát idén az a csíkszentmártoni gazda, akinek egyes területeit ugyan érintette a szárazság, mégis 25 tonnás átlagtermést gyűjthetett be parcelláiról. Ő is igyekezett minél gyorsabban gazdát találni a termésére, így 80 banis áron már értékesítette is a teljes termést.
A csíkkozmási Nyerges Mezőgazdasági Társulás idén 120 hektáron termesztett pityókát, ebből 20 hektár ipari, a többi pedig étkezési krumpli volt. Az idei termés a szárazság miatt alacsonyabb lett mint tavaly, mintegy 20 tonna átlagtermést gyűjtöttek be hektáronként. A termést folyamatosan értékesítik a betakarítás kezdete óta, mostanra felét már el is adták. Eddig 70-85 bani között tudták értékesíteni a burgonyát – számolt be érdeklődésünkre Vitos László, a társulás vezetője.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!