2012. május 31., 08:282012. május 31., 08:28
Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője elmondta, becslése szerint idén körülbelül tízezer hektáron teremhet pityóka, ami 12 százalékkal kevesebb, mint tavaly, amikor 11 300 hektár termőföldet használtak fel erre a célra. Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője a Krónikának elmondta, idén 7-8 százalékkal csökkent a burgonyával beültetett területek nagysága Háromszéken. Míg tavaly közel 16 ezer hektáron termesztettek krumplit, idén 15 ezer hektárra ültettek.
A szakember szerint ennek egyik magyarázata az lehet, hogy a gazdák nem tudták eladni a vetőmagot, amit eladásra termeltek, így visszaültették, hogy ezzel is csökkentsék a veszteséget. A háromszéki krumpli piaca azonban valamivel jobban mozgott, mint Hargita vagy akár Maros megyében, mivel Kovászna megye a felvásárlók útjába esik, tehát nem maradt éppen annyi burgonya raktáron, hogy teljesen elvegye a termesztők kedvét, szögezte le az igazgató, utalva arra, hogy Hargita megyében néhány településen nemrég ingyen kínálták a megmaradt portékát. Háromszéken több helyen előfordult, hogy megromlott a raktáron maradt pityóka egy része, például a kézdivásárhelyi hulladéktelepre több száz kilogramm rohadt krumplit dobtak ki.
Tavaly Háromszéken 380 ezer tonna krumpli termett, a nagygazdák az áruházláncoknak tudtak eladni nagyobb mennyiséget, mert mosott és csomagolt terméket kínáltak, már évekkel ezelőtt beszerezték a szükséges berendezéseket. A háromszéki falvakban a kistermelők a főutak mentén, a házak előtt próbálják eladni a válogatott pityókát. Mike Lujza, a kézdivásárhelyi burgonyanemesítő központ igazgatója korábban azt javasolta a kistermelőknek, hogy próbálkozzanak a fogarasi krumplipehely-készítő üzemnél, ahol állami támogatással vásárolják fel a krumplit, és a végterméket a harmadik világbeli országokba küldik segélyként.
Fogarason viszont mindössze 25 banit fizetnek a krumpli kilogrammjáért, holott a nagybani felvásárlási ár 40–55 bani. Könczei Csaba lapunknak kifejtette, az egyetlen kiút a kis- és közepes termelők számára, ha társulnak és szervezetten értékesítik a termést, különben nem tudnak megmaradni a piacon, és nem tudják kivédeni a piac ingadozásait. Ha a kistermelők egyesületbe, szövetkezetbe tömörülnek, közösen megvásárolhatják a jó minőségű vetőmagot, a mosó- és csomagolóberendezéseket is, hogy jó minőségű, mosott, csomagolt pityókát vihessenek a piacra.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.