2011. szeptember 01., 08:502011. szeptember 01., 08:50
Amint arról korábban beszámoltunk, idén több mint 22 millió eurót oszt szét a napokban közel hetvenezer, hátrányos helyzetű övezetben gazdálkodó tejtermelő számára a Mezőgazdasági és Intervenciós Kifizetési Ügynökség (APIA). A legtöbb kérvény eddig az erdélyi megyékből érkezett. A támogatási igénylésekre a legalább 2–15 közötti állatállománnyal rendelkező gazdák állatonként 99,63 eurót kapnak. Azok a termelők, akik ennél több jószággal rendelkeznek, szintén a 15 fejőstehénre számított értéket kapják.
A minisztérium által közzétett adatok szerint a támogatásra jogosult állatlétszám, illetve a kifizetési összegek tekintetében Hargita megyét – ahol 5266 termelő 19 077 állat után kap támogatást – országos szinten csupán Suceava megye előzi meg. Támogatási kéréseket nagyobb számban továbbá Fehér megyében (5789 termelő több mint 18 ezer állatra), Beszterce-Naszód megyében (5669 termelő 18 263 állatra) és Máramarosban (5153 gazda 13 627 állat után) adtak le, ezeket követi Hunyad megye több mint négyezer, Kolozs megye több mint háromezer, Bihar és Kovászna megye pedig több mint kétezer igényléssel.
Amint arról korábban beszámoltunk, az őszi ellenőrzések során egyébként az ügynökség alkalmazottai sajnos kivétel nélkül minden megyében szembesültek a jogosultsági feltételek megszegésével, aminek következtében egyes igénylők támogatása lecsökkent, de olyanok is voltak – szám szerint 1065 gazda –, akik a támogatási összeg teljes elvesztésével kellett hogy számoljanak. A szankciókat elsősorban a hiányos dokumentációk, a helyszíni ellenőrzések során tapasztalt fülszámok és állatok hiánya miatt, illetve olyan helyzet is előfordult, amikor az állatállományt nem a bejelentett helyszínen tartották.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.