Az európai uniós csatlakozás számos támogatási lehetõséget hozott a gazdálkodók számára, viszont összefogás és szervezettség hiányában nem tudják lehívni a forrásokat, és ez naponta hátráltatja munkájukat – nyilatkozta az Agrárvilágnak Kastal László, a Szent Benedek Tanulmányi Ház igazgatója. Hozzátette, ha létrejön az Erdélyi Fiatal Gazdák Szövetsége, lehetõsége nyílik arra, hogy az Unióban is hallassák hangjukat a fiatal gazdák kontinentális fórumaiban, és így beleszóljanak a támogatási rendszerek kialakításába.
„Európa figyel arra, hogy Romániában a fiatal gazdálkodóknak van-e egy olyan erõs szervezõdése, amely felügyeli a hagyományos mezõgazdasági kultúra megõrzését, hogy legyen olyan érdeklõdõ fiatal gazdatársadalom, amely átveszi az idõsebb generációtól a gazdálkodást. Köztudott ugyanakkor az is, hogy az Unió az összefogást támogatja” – fejtette ki érdeklõdésünkre dr. Mikula Lajos. A Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetségének elnöke azt is elmondta, hogy a CERYC, a Fiatal Gazdák Európai Tanácsa létrehozott Budapesten egy közép-európai központot a fiatal mezõgazdászok számára, amelynek az a célja, hogy a régiós fiatalgazda-központokat támogassa.
Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács alelnöke hangsúlyozta, fontos, hogy a gazdák saját kezükbe vegyék sorsukat, és kialakítsanak egy érdekképviseletet, hiszen a megyei tanácsban dolgozók és a politikusok az „íróasztal mellõl nem dönthetik el, mi a jó a gazdáknak”. Az RMDSZ megyei tanácselnökjelöltje felszólalásában arra kérte a jelenlevõket, mielõbb alakítsák meg az Erdélyi Fiatal Gazdák Szövetségét, a Hargita megyei gazdákat pedig biztosította a megyei önkormányzat támogatásáról. Meglátása szerint különleges figyelmet kell fordítani a gazdákra, mivel a lakosság több mint fele mezõ- és erdõgazdálkodással foglalkozik .
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.