2012. május 31., 08:252012. május 31., 08:25
Kedden a kisteleki térségi inkubátorházban, egy konferencia keretében a projekt résztvevői beszámoltak arról, hogy milyen eredményeket értek el eddig. Elhangzott: Csongrád és Temes megye termelői az EU-s csatlakozás óta küszködnek a termékeik piacra juttatásával.
A Csongrád Megyei Agrár Nonprofit Közhasznú Kft., a Temes Megyei Kereskedelmi, Ipar- és Agrárkamara, a mórahalmi Haréna Nonprofit Kft., Kistelek, Maroslele, valamint Zsombolya önkormányzata arra vállalkozott, hogy saját maga próbál javítani a helyzeten. A projektpartnerek a zöldség-gyümölcs ágazat helyi termelőinek kívánnak pluszban olyan nonprofit szolgáltatásokat is nyújtani, amellyel versenyképesebbé válhatnak.
A projektben nonprofit termékekről beszélnek: ez azt jelenti, hogy az árut önköltségi áron adnák át a helyi konyháknak. Kaba Gábor, Zsombolya polgármestere kiszámolta, hogy a település 125 ágyas kórházát, a 92 fős öregotthont és a 16 fős fogyatékosotthont tudják ellátni a helyben termelt zöldséggel. A terv szerint magyar és román oldalon egyaránt a Zöld Kincs védjegyet ragasztják rá a termékekre.
A konferencián elhangzott, a projekt indulása – 2010 decembere – óta Zsombolyán melegházas hajtatásos termelést bemutató, termálvízzel fűtött, számítógéppel vezérelt telepet és innovációs központot adtak át.
A fóliában salátát és krumplit termesztenek. Mórahalmon, a Haréna Nonprofit Kft.-nél hidegházas hajtatásos termelést bemutató hűtőházas telep, vagyis mintagazdaság készült el, ahová majd tanulni járnak a gazdák. Maroslelén tökmagolajat gyártó üzem épült, a terméket formatervezett üvegekben, fokhagymagerezdekkel árulják majd. Kisteleken megépült a volt iskolában az a tanácsadói és oktatási központ, amely inkubátorházaként is működhet.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.