Belenőtt a gazdálkodásba. Böszörményi Attila családja tejelő- és húsmarhákat is tart
Fotó: Makkay József
Szatmár megyében az Év állattenyésztője címet elnyert Böszörményi Attila kismajtényi agrárvállalkozó családi gazdaságában 120 tehénnel termel tejet. Az értékesítést szövetkezetben oldják meg, a közösségi vállalkozás tejfeldolgozó üzemet is tervez.
2022. március 05., 19:422022. március 05., 19:42
2022. március 05., 20:252022. március 05., 20:25
Jellegzetes családi vállalkozás a Szatmár megyei Kismajtényban élő Böszörményi István két fiával közösen fenntartott szántóföldi és állattenyésztési farmja. A 350 hektár saját és bérelt szántóterületen történő takarmánytermesztés a 170 tehenes szarvasmarhafarmot szolgálja ki, ahol a fő tevékenység a tejtermelés.
A falu külterületén felépített, félig nyitott istállókban szabad tartásban takarmányozzák az állatokat. Van mit látni és fényképezni a farmon, ez a megye egyik legszebb tejelőmarha-állománya. Nem véletlen, hogy a Partiumi Falugazdász Hálózat tavaly decemberben az Év állattenyésztője címmel tüntette ki Böszörményi Attila állattenyésztő mérnököt.
A fiatalember tíz évvel ezelőtt végzett a nagyváradi egyetemen. Bátyja, István agrármérnökként a szántóföldi növénytermesztést vállalta fel a családi gazdaságban. Apjuk, Böszörményi István 1977-től 1994-ig dolgozott farmvezetőként több Szatmár megyei állattenyésztési farmon, majd a kilencvenes években létrehozta saját gazdaságát.
– magyarázza farmlátogatás közben Böszörményi Attila. Alkalmazottja géppel szórja ki a hosszú istálló etetőjébe a tehenek eleségét, amiben van őrölt széna, silókukorica, kukoricadara, szójadara, repcepogácsa, nagy mennyiségű répaszelet, és „fűszerként” só, kalcium és premixek.
A szakember elmagyarázza, hogy csak ilyen gazdag takarmányozással lehet szinten tartani a napi 30 literes tejtermelést tehenenként, amely nyáridőben eléri átlagosan a napi 33 litert is. Nagytestű charolais húsmarháik is ropogtatják a takarmányt.
Sokan a hiányzó mezőgazdasági munkaerő miatt próbálnak átnyergelni húsmarhatartásra: az év nagyobb részében a villanypásztorral őrzött legelőkön felhizlalt teheneket nem fejik, és a gazda a szaporulatot viszonylag jó áron tudja értékesíteni vágóállatként.
A fiatal mérnök azonban ingatja a fejét, amikor arról kérdezem, jobban megéri-e húsmarhát tartani? Számításai szerint a jövedelem nagyjából egyforma mindkét ágazatban, de a tejtermelő tehenek mellett szól az a fontos érv, hogy a gazda nem évente egyszer jut pénzhez a felhizlalt borjak értékesítéséből, hanem havi rendszerességgel átutalják a tejpénzt vállalkozásának számlájára.
„A történet nem ilyen egyszerű” – fogalmaz a mellénk szegődő idősebb agrárvállalkozó, Böszörményi István, aki megalázónak tartja, hogy a tej literéért a romániai tejfeldolgozó cégek kivétel nélkül egy lejnél alig valamivel többet fizetnek. Ha több ezer literes napi mennyiséget tud kínálni a termelő, az ár literenként felkúszik 10–20 banival.
A villanyszámla háromszorosára, a gázszámla és a műtrágya a négyszeresére, a fehérjedús takarmányok ára a duplájára nőtt, miközben a tej átvételi árát megemelik 10–20 banival… Nagyon nehéz ilyen körülmények között talpon maradni” – panaszolja a tapasztalt agrárvállalkozó.
Mégis szerencsésnek tartják magukat, mert a megye legnagyobb tejtermelő farmjait tömörítő értékesítési szövetkezet tagjaiként a romániai piacon elérhető egyik legjobb árat kapják a tejért egy tejfeldolgozó nagyvállalattól, a hirtelen megugrott termelési költségek miatt azonban ez is kevés.
ahonnan minden reggel egy 24 ezer literes tejszállító tartálykocsi szállítja el a feldolgozó üzembe a nyersanyagot.
Böszörményi Attila szerint a szövetkezeti élet sem kockázatmentes, hiszen elég, ha egy termelő tejében antibiotikumot vagy más gyógyszermaradványt találnak, az tönkreteszi az egész tejszállítmányt. Volt már erre példa, de sikerült kideríteni a vétkes gazdát, így neki kellett megfizetnie az aznapi eladhatatlan tejet.
A kismajtényi farm fejőházának modern fejőgépei azt is jelzik, ha beteg a tehén
Fotó: Makkay József
Nem csak a feldolgozó üzemek riadoztatják a gazdákat, hanem a szövetkezet laboratóriumában is rögtön kiszűrik a hamisítókat. A kismajtényi farm fejőházának modern fejőgépei is jelzik, ha beteg a tehén, ami azonnal meglátszik a tej minőségén is.
A két vállalkozó szerint a tejtermelést egyre inkább átveszik a nagyobb farmok, a kisgazdaságok kirostálódnak. A nagy tejipari cégek csak úgy állnak szóba a termelőkkel, ha azok meg tudnak tölteni egy tartálykocsit tejjel, pár száz, de még pár ezer liter tejért sem jönnek ma már „házhoz”.
Ezzel magyarázható, hogy Erdély-szerte megszűntek a tejcsarnokok. Ezt ismerték fel a Szatmár megyei tehéntartó farmok, amikor szövetkezetet hoztak létre, hogy nagyobb mennyiségű tejért tudjanak jobb árat kialkudni.
A kistermelőknek és a tejet egyénileg értékesítő kisebb agrárvállalkozóknak a minimális árat fizetik a gyárak. Kicsiben nem éri meg tejet termelni. Alternatíva lehet a szövetkezés, hogy tárgyalóképes partnernek tekintsék a gazdát” – magyarázza a családi gazdaságot megalapozó szakember.
A tejelő jószág apróra darabolva kapja a gazdag takarmányt
Fotó: Makkay József
A megyében az egyetlen tejértékesítő szövetkezetként bejegyzett közösségi vállalkozás tovább szeretne lépni, hogy a gazdák zsebében több pénz maradjon.
„Kétmillió euró értékű európai uniós pályázatot nyújtottunk be egy tejfeldolgozó üzem elindítására, aminek az önrésze 30 százalék. A pályázat közel 74 pontos besorolása biztos befutónak ígérkezik, de ki kell várni a végét.
– ecseteli a szövetkezeti útkeresés újabb állomását Böszörményi István. Az új gyárban friss tejet és különböző tejtermékeket állítanának elő tisztán tejből, adalékanyagok nélkül. Rossz tapasztalataik vannak a kereskedelemben kapható különböző tejtermékekkel, amelyek egzotikus nevű és származású adalékanyagokat is tartalmaznak.
A Böszörményi család bízik abban, hogy Romániában is van piaca a valamivel drágább, de tiszta és egészséges tejtermékeknek. „A tejfeldolgozás mennyiségét a piac befogadóképessége dönti el.
Mégis bízunk benne, hogy sikerül, és termékeinkkel nyitni tudunk más régiók fele is” – összegzi terveiket az idősebb gazda.
A családi gazdaság tagjai ugyanakkor abban reménykednek, hogy a mezőgazdasági szövetkezetek támogatása nem csupán üres szólam a román kormány részéről, hanem komolyan is gondolják a mezőgazdaság irányítói.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!