2011. október 20., 06:012011. október 20., 06:01
Ezzel kapcsolatosan egyébként hivatalos tájékoztatót is küldtek a gazdáknak, mellyel az volt a céljuk, hogy tájékoztassák az érintetteket a valós helyzetről.
Lényegében arról van szó, hogy azok, akik már korábban befektettek, megkapják a támogatást, azok viszont, akik még nem tették meg ezt a lépést, nem biztos, hogy részesülnek az Európai Unió által biztosított szubvencióban. Pintea szerint 2006 óta évente körülbelül 50 millió eurót fizettek ki a romániai gazdáknak erre a célra. Az elkövetkező két évre pedig 84 millió euró áll rendelkezésre, azonban eddig összesen 110 millió eurónyi támogatásra nyújtottak be eddig igénylést.
Az igazgató szerint a program beindítása elején a gazdák ódzkodtak a szőlőtelepítéstől, mára viszont túl sokan kaptak kedvet. Úgy véli, sok olyan személy vállalja ezt a fajta munkát, aki tulajdonképpen nem akar hosszú távon ezzel foglalkozni, és nem rendelkezik megfelelő szakmai képzéssel sem. Elmondta: azt javasolja a gazdáknak, hogy előzetesen keressék meg a hatóságot, és tájékozódjanak, mielőtt a szőlőtelepítés mellett döntenek.
Szatmár megyében összesen körülbelül 700 hektárra igényeltek eddig támogatást az érdeklődő gazdák, melyből 200 hektár esetében bizonytalan, hogy megkapják-e a földművelők a kért szubvenciót.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.