2012. június 07., 09:212012. június 07., 09:21
A 2011-es szintén fertőzött termésekre, az állami támogatás kérelmezését a növény-egészségügyi ellenőrök által kiállított értesítő levél kézhezvételétől számított legtöbb 120 napon belül, folyó év július elsejéig szintén az APIA-hoz kell eljuttatni.
A karanténbetegségektől leginkább érintett megyék között Hargita, Kovászna, Maros, Szilágy, Argeş, Arad, Bihar, Máramaros, Kolozs, Hunyad, Szeben, Botoşani, Neamţ, Suceava és Brassó szerepelnek. Ezekben a megyékben összesen 133,04 hektár fogyasztásra és 106,5 hektár vetésre szánt burgonya fertőződött meg – közölte az APIA. A fertőzött burgonyák sem közélelmezésre, sem vetőmagként nem használhatók, a karantén alá helyezett területeken pedig négy évig nem termelhetnek krumplit a gazdák, és azt követően is csak minősített magot használhatnak.
A mezőgazdasági tárca az érintett kultúrák termelési értékének, valamint a karantén miatt megjelenő pluszköltségek kompenzálására hozta létre a 7,457 millió lejes támogatást, így próbálva megakadályozni, hogy az országban csökkenjen a vetőburgonya mennyisége, és az erre szánt termőterületek tovább zsugorodjanak. Kárpótlásra azok a gazdaságok jogosultak, amelyeken az állami szakhatóság ellenőrei klavibakter-fertőzést (a burgonyagumók gyűrűs rothadását), vagy a burgonya ralsztóniás hervadását, barnakorhadását állapították meg. Ezenkívül a vetőburgonya-termelőknek nemcsak a kárt, hanem azt is bizonyítaniuk kell, hogy a karantén alá helyezett termőterületeiken levő burgonyát az előírásoknak megfelelően semmisítették meg.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.