2011. december 22., 06:232011. december 22., 06:23
A 48 éves üzletember – aki korábban fizika–kémia szakos tanárként kereste a kenyerét, majd 1992-től három polgármesteri mandátumon keresztül vezette a helyi önkormányzatot – mára 2,3 millió fenyőcsemetét nevel. „Több ezer hektár kémeri termőföld hevert parlagon, s mivel magam is örököltem egy jelentős méretű területet, foglalkoztatott egy mezőgazdasági profilú vállalkozás beindítása – idézi fel érdeklődésünkre a kezdeteket Szoboszlai. – Úgy döntöttem, nyugati országokban tájékozódom a lehetőségekről, mivel egyértelművé vált, hogy kukorica-, napraforgó- vagy búzatermesztéssel nem érdemes foglalkozni a térségben.
Később német, osztrák, dán és magyar vállalkozókat hívtam meg egy szakmai tanácskozásra, melynek keretében bemutattam a községet is.” A vállalkozó a Krónikának elmondta, először Németországban látott a Szilágy megyeihez hasonló földrajzi adottságokkal rendelkező térségben kialakított fenyőfaültetvényt, melynek mintájára 2006-ban vállalkozást hozott létre egy osztrák és egy magyar üzleti partnerrel együttműködve. A fenyőtelepet eredetileg 300 hektáron hozták létre, mára a létesítmény 520 hektárosra nőtte ki magát. Mint mondta, egy hektár telepítése 6000–8000 euróba kerül, eddig 3 millió eurót fektettek be.
„Vállaltam, hogy biztosítom a területet, a gépparkot és az olcsóbb munkaerőt, míg a tőke és a szakmai tapasztalat a partnereimtől származik. A Kémerről származó nordmann-, luc- és ezüstfenyőket idén először vittük piacra, 30 ezer díszfát kínáltunk a vevőknek, ugyanakkor cégünk 80 ezer vágott és földlabdás fenyőt importált, melyeket szintén a romániai piacon értékesítünk” – avatott be a részletekbe a vállalkozó.
Szoboszlai tervei szerint a következő években 300–400 ezer kémeri díszfenyőt szánnak eladásra – ezzel véleménye szerint teljesen le tudják fedni a hazai piacot. „Eddig az erdészetek látták el a romániai piacot, mára azonban az látszik, hogy kínálat hiányában fokozatosan visszalépnek, a kereslet viszont nem csökken” – magyarázza az üzletember. Elmondta: a vállalkozás év közben 27, szezonban, azaz december környékén közel 100 alkalmazottat foglalkoztat a környékről. Emellett létrehozott egy karitatív alapítványt is Pro Kémer néven, amely a településről származó, hátrányos helyzetű diákokat is támogatja.
„Nehéz egyértelmű választ adni arra, hogy miben rejlik egy mezőgazdasági vállalkozás sikerének a titka – jegyzi meg a vállalkozó. – Konkrét, jövőbe néző stratégiára van szükség, és mindenekelőtt figyelembe kell venni a termőföld minőségét, és aszerint kell eldönteni, hogy mibe vágunk bele, másképp nem tudunk versenyképesek lenni. Ugyanakkor minél kevesebb kölcsönből, minél több saját költséggel, saját munkaerővel kell megtenni az első lépéseket.”
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.