2010. december 02., 09:572010. december 02., 09:57
A gyümölcsfeldolgozó műhelyben eddig befőttek készültek, most már frissen facsart almalevet is előállítanak, és máris azon gondolkodhatnak, hogy hogyan bővítsék a kínálatot – hangzott el a Székelygyümölcs Egyesület szerdai sajtótájékoztatóján.
A termelés az idei évre lassan befejeződik, és jelenleg azon dolgoznak, hogy értékesíteni tudják az előállított lekvárokat, gyümölcsleveket – fejtette ki Már István, az egyesület elnöke, aki arról is beszámolt, hogy a közeljövőben az Erdély nagyobb városaiban megszervezett vásárokon kívánják népszerűsíteni a Székelygyümölcs feliratú címkével ellátott termékeket, ugyanakkor megpróbálják felvenni a kapcsolatot élelmiszerüzletek, vendéglők és panziók beszerzőivel is.
A visszajelzések azt mutatják: van igény a hagyományosan előállított termékekre, ám eddig az nehezítette az értékesítést, hogy nem tudtak számlát adni a kínált áruról. Jelenleg mintegy hatezer befőttesüveg lekvár és ötvenezer liter almalé vár eladásra. Egyelőre a manufaktúra farkaslaki székhelyén vásárolhatók meg a termékek, de nagyobb mennyiségű rendelés esetén akár házhoz szállítást is vállalnak. Az ötliteres kiszerelésű almalé ára 27 lej, így a kilónként 50 baniba számolt alma után 2 lej 18 bani nyeresége származhat a gazdának értékesítés után – tudtuk meg a sajtótájékoztatón.
A manufaktúra azonban nem szokványos elv alapján működik, ugyanis a termelőknek nem pénzzel kell kifizetniük gyümölcsük feldolgozását, hanem úgynevezett „vámot” hagynak az üzemnél: a végtermék értékének 35 százalékát, amelyből fedezni tudják a csomagolást, valamint az egyéb előállítási munkálatokat.
A megmaradt 65 százalékot a gazdák maguk is értékesíthetik, vagy az egyesületre bízhatják, amely feltehetően többet hoz a konyhára, hiszen előfordult már, hogy az ínycsiklandozó, tartósítószer nélküli íz- és zamatvilág egyvelegét már az értékesítés előtt elfogyasztotta a család – számolt be Hadnagy Jolán egyesületi tag, aki négygyermekes családanyaként a Székelygyümölcs-termékek eredetiségét, jótékony hatásait többre tartja az anyagi értéknél.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.