A meghatározott időszakba be nem illeszkedő személyek június 9-éig is megtehetik az igénylést, de csak büntetéssel: minden munkanapra egy százalék levonást számolnak.
A közvetlen földalapú támogatást minden egy hektárnál nagyobb területet használó gazda kérheti 30 árnál nagyobb parcellákra. 2008-ban az EU költségvetéséből Románia 527,9 millió eurót használhat fel ezen a jogcímen.
Az APIA-nál kiváltott űrlaphoz a személyi igazolványon, annak másolatán, a bankszámlakivonaton kívül ebben az évben szükség lesz egy önkormányzati bizonylatra is. A földtulajdonosnak az illetékes polgármesteri hivatalban kell igényelnie ezt az iratot, amelyre felkerül az általa használt terület mérete, illetve kódja és annak a fizikai blokknak a száma, amelybe tartozik. A polgármester és a községi jegyző aláírása mellett egy mezőgazdasági szakember kézjegye is szükséges, igazolandó, hogy az adatok helyesek. A mezőgazdasági támogatások érdekében készített műholdas térképeket elérhetővé tették az interneten is. A kifizetési ügynökség honlapján, az úgynevezett LPIS-rendszerbe belépve bárki tanulmányozhatja az elektronikus térképeket, azonosíthatja a parcellákat. Az elérhető és nyomtatható térképek a 2007-es bevallás alapján rögzített állapotot mutatják, de évente felújítják őket. A műholdas térképek a http://lpis.apia.org.ro internetcímen érhetőek el.
GY. CS.
Magyarázkodik az ügynökség
Március első hetétől kezdődően fogják átutalni a gazdáknak 2007-re járó területalapú támogatásokat – nyilatkozta a Mediafaxnak Dan Gherghelaş, az APIA ügyvezető igazgatója. Mint mondta, a kifizetéssel azért késtek, mert az elmúlt év végéig nem sikerült befejezni a térképen behatárolt területek, valamint az igénylési dokumentációk ellenőrzését. Gherghelaş elmondta, hogy az igénylések között számos visszaélési kísérlettel és problémával találkoztak. Elmondása szerint a legtöbb igénylési hiba a hegyes-dombos vidékeken volt, azaz az ország azon területein, ahol számos feldarabolt, apró parcellán gazdálkodnak. Az elmúlt évben 1,24 millió támogatási igénylést iktattak országszerte.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.