Hideget és meleget is tartogat az új romániai agrárstratégia

Hideget és meleget is tartogat az új romániai agrárstratégia

Összefogáspárti új stratégia. Aranyosegerbegyi káposztatermesztő gazdaszövetkezet őszi betakarítása

Fotó: Makkay József

Jövő tavaszig kell kidolgoznia a bukaresti kormánynak az új romániai agrárstratégia alkalmazási előírásait, amelyek révén többek között az átalakuló pályázati rendszert szabályoznák. A Brüsszelben jóváhagyásra váró román agrárcsomag kapcsán eltérőek a vélemények. A gazdaszervezetek a nehezen kivitelezhető zöldítési programot kifogásolják, szakemberek szerint ugyanakkor az új agrárprogram helyzetbe hozná a családi gazdaságokat.

Makkay József

2022. november 04., 17:172022. november 04., 17:17

Kemény viták előzték meg a bukaresti mezőgazdasági minisztériumban október elején elkészült országos mezőgazdasági stratégia kidolgozását. Az Európai Bizottság valamennyi tagországtól bekérte a közös agrárpolitika alkalmazásáról szóló tervet, amelynek tartalmaznia kell az új uniós irányelveket is az úgynevezett „zöld mezőgazdaságról”.

Ez többek között magába foglalja a műtrágyák és növényvédő szerek fokozatos csökkentését.

A mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek szakminisztériumi egyeztetéseken részt vevő képviselői arra próbálták rávenni a bukaresti szaktárca vezetését, hogy további átmeneti időszakot alkudjon ki a román mezőgazdaság számára a zöldítési programok bevezetése terén. Az érdekvédelmi szervezetek szerint az uniós előírások alkalmazása igen nehéz helyzetbe hozhatja a romániai mezőgazdaságot.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

Az agrárminisztérium részéről nem sikerült részleteket megtudnunk az egyeztetésekről, arról, hogy mennyit sikerült beépíteni a programba a gazdák követeléseiből. Fazakas Miklós Maros megyei agrárvállalkozó, a Romániai Mezőgazdasági Egyesületek Szövetségének (LAPAR) alelnöke – aki részt vett a bukaresti tárgyalásokon – a Krónikának elmondta, hogy a legnagyobb gond a megfelelő tájékoztatás hiánya. „A Brüsszel által jóváhagyandó új agrárstratégia hamarosan életbe fog lépni. Minden ezzel kapcsolatos jövőbeni agrártámogatás ennek van alárendelve.

Idézet
Idejében tájékoztatni kell a gazdákat, hogy már az őszi vetések rendjén tisztában legyenek, milyen feltételek mellett kapnak támogatást,

mekkora szántóterületre kötelező a zöldítési program, illetve mikortól kötelezik a termelőket arra, hogy csökkentsék a növényvédőszer- és műtrágyahasználatot. Ne ébredjünk arra, hogy a gazdák egy része emiatt nem jut területalapú támogatáshoz” – fogalmazott a Krónikának az országos gazdaegyesület erdélyi alelnöke.

Galéria

Fotó: Pinti Attila

Az új agrárstratégia kapcsán sok a nyitott kérdés, amelyek közül a legkényesebb a vegyszerhasználat drasztikus, ötvenszázalékos csökkentése. A helyi mezőgazdaság számára ez azért nehéz ügy, mert az Európai Unió tagországai közül az elmúlt években a romániai agráriumban használták a legkevesebb műtrágyát és növényvédő szert, ennek ellenére minden tagországra – így a romániai mezőgazdaságra is – érvényes a vegyszerek kötelező ötvenszázalékos csökkentése.

Ismerve a bukaresti agrárminisztert, Fazakas szerint kicsi az esélye annak, hogy a román minisztérium vezetője meg tudná védeni a gazdák érdekeit „a brüsszeli úthengerrel szemben”.

A zöldítési program és a vegyszerek gyors leépítése még jobban csökkentené a nyugat-európai mezőgazdaságtól jelentősen lemaradt romániai agrárágazat teljesítményét, amit a gazda-érdekvédelem szerint uniós támogatásokkal sem lehetne kiheverni.

Nehéz ügy a „zöldítés”

A mintegy ezer oldalon taglalt agrárstratégiában nehéz eligazodni. Könczei Csaba háromszéki mezőgazdasági szakemberrel, az RMDSZ parlamenti képviselőjével próbáltuk számba venni a fontosabb változásokat. „Az Európai Bizottság asztalán levő román agrárstratégia sarkalatos pontja egyértelműen a zöldítési program.

Idézet
Tervek szerint a román mezőgazdaság legalább 35 százalékának 2030-ig zöld gazdálkodási formában kell működnie.

Ez egy nagyon összetett és nehezen kivitelezhető feladat – jelentette ki a Krónikának a honatya. – Ami nem csak azt jelenti, miként kell pihentetni a termőföldek egy részét, hanem a mezőgazdaságban használatos zöldtechnológiák mellett az energiaszükségletet is zöld-, azaz nap-, szél- és más hasonló típusú energiával kell előállítani, ami gyökeres átállást jelent. Komoly fenntartásaim vannak, hogy ez nyolc év alatt megvalósítható.”

Galéria

Ki mint vet. Gondot okozhat a „zöld mezőgazdaságot” jelentő elvárás

Fotó: Pinti Attila

Könczei Csaba úgy látja, hogy az ukrajnai háború és a fenyegető élelmiszerválság miatt el kéne érni Brüsszelben, hogy a teljes zöldítési programot később léptessék életbe, de elismerte, hogy a helyzet mai állása szerint erre kicsi az esély.

Támogatnák a családi gazdaságokat

Ugyanakkor az új agrárstratégia számos pozitívumot is tartogat, elsősorban a családi gazdaságok, a kistermelők számára. Könczei Csaba úgy látja, megtört a jég: komoly szándék van arra, hogy uniós pénzekből lehessen támogatni és korszerűsíteni a kisebb területen termelők gazdaságát. Ez elsősorban az erdélyi mezőgazdaság számára jó hír, ahol a domb- és hegyvidéken nagyon sok nehéz helyzetben levő kisgazdaság működik, amelyek kiemelt támogatás nélkül felszámolódnának.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

A képviselő szerint az új uniós agrárpályázatok meghirdetésekor tekintettel lesznek a kisebb falusi gazdaságokra is, amelyek alacsony standard termelési értékük miatt az elmúlt időszakban nehezen vagy egyáltalán nem nyerhettek el pályázatokat. Tervek szerint a családi gazdaságokat ötvenezer eurós összeggel támogatnák, ami komoly beruházási lehetőség a kisgazdaság számára.

A területalapú alaptámogatás összege is nőne, ugyanakkor a zöldítési program részeként uniós források állnak majd rendelkezésre az átállás költségeinek csökkentésére.

„Számomra jelzésértékű, hogy az új agrárstratégia kiemelt figyelemmel kezeli a kis- és nagygazdaságokat egyaránt. Eddig főleg a nagyok rúghattak labdába. Az új elképzelés szerint a román mezőgazdaságban mindenkinek meg kell találnia a maga helyét” – fogalmaz a háromszéki politikus.

Alapkövetelmény a szövetkezés

A mezőgazdasági pályázatok elbírálásánál jelentős előnyt élveznek a szövetkezeti tagsággal rendelkező gazdák. Míg a legtöbb nyugat-európai országban a szövetkezeteken kívül gyakorlatilag nem létezik mezőgazdasági élet – a legnagyobb farmok boldogulnak csupán szövetkezeti háttér nélkül –, Romániában nem népszerű a szövetkezeti törvény által ajánlott háromféle mezőgazdasági szövetkezeti forma.

Galéria

Fotó: Beliczay László

Az utóbbi két-három esztendőben azonban ezen a területen is van elmozdulás. Elsősorban az agrárpályázatok miatt, azonban a termelők rájöttek, hogyha már van egy szövetkezetük, akkor azt érdemes működtetni. Könczei Csaba háromszéki példával szemlélteti, hogy míg 2020-ban húsz szövetkezet volt bejegyezve a megyében, jelenleg 42 működik.

A szövetkezeti háló megteremtésének fontos lépcsőfoka a bukaresti szakminisztérium által létrehozott Unirea üzletlánc, amely a kis- és közepes gazdaságok termékeit értékesíti.

A többféle próbálkozás egyértelműen abba az irányba mutat, hogy a gazdák összefogással lehetnek csak sikeresek. Ezt a célt szolgálják a legrövidebb értékesítési láncokat támogató agrárpályázatok is.

„Az új mezőgazdasági agrárstratégiának 2023. május 15-ig kell életbe lépnie, akkor hirdetik meg ugyanis az új földalapú támogatásokat. Miután a csomag visszaérkezik Brüsszelből, a kormánynak ki kell dolgoznia az agrárstratégia alkalmazási módszertanát, és csak ezután fogunk többet tudni arról, hogy a gyakorlatban hogyan működik majd.

Idézet
Fontos, hogy az erdélyi, a székelyföldi gazdák tájékozódjanak, és éljenek a pályázati lehetőségekkel”

– összegzett lapunknak Könczei Csaba háromszéki parlamenti képviselő.

korábban írtuk

Románia elküldte Brüsszelbe az agrárszektort érintő országos stratégiai tervét
Románia elküldte Brüsszelbe az agrárszektort érintő országos stratégiai tervét

Románia elküldte az Európai Bizottságnak (EB) a közös agrárpolitikára vonatkozó országos stratégiai tervét a 2023-2027-es időszakra – közölte szerdán Petre Daea mezőgazdasági miniszter.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás