vagy a szupermarketek nyomása és (vagy) az olcsó importhúsok beáramlása miatt. Számos termelő tevékenysége felhagyásának kockázatával szembesül, és ha ez bekövetkezik, emelkedni fognak az élelmiszerárak. Elemzők szerint véget ért az olcsó gabona korszaka és ezzel az olcsó hús időszaka is. A világpiaci gabonaárak megduplázódtak az elmúlt 12 hónapban.
Németországban az idén kétszeresére emelkedtek a takarmányárak, de a hús kiskereskedelmi ára csak 3 százalékkal emelkedett az év első hat hónapjában. Augusztusban a húsárak még csökkentek is 1,7 százalékkal az idén. Michael Starp, a német DBV farmerszövetség igazgatója szerint az ágazat katasztrofális helyzetben van, mint közölte, „a kiskereskedelem nem kényszerítheti rá a végtelenségig a termelőkre a veszteséges értékesítést”. Hozzátette: ha az áruházláncok nem változtatnak árpolitikájukon, akkor áruhiánnyal fognak szembesülni, mivel sok gazda felhagy a termeléssel.
A gazdák helyzete még ennél is rosszabb Spanyolországban, Olaszországban, Portugáliában, mivel ezek az országok távolabb helyezkednek el a gabonatermesztő régióktól, és emiatt többet fizetnek a gabonáért, mint az észak- vagy közép-európai országok – közölte egy spanyol agrárszakértő. Nagy-Britanniában az állattenyésztést a száj- és körömfájás és az emiatt elrendelt exportkorlátozás, a nyugat-angliai nyári áradás is sújtotta. Ugyanakkor az áruházi láncok árharca miatt a húsárak alacsonyak maradtak, a takarmányoké viszont emelkedett. A brit gazdaszövetség tanácsadója szerint számos gazda részmunkaidős termelővé vált, mások felhagytak az állattenyésztéssel, mivel az értékesítési árak 15–20 százalékkal maradtak el a termelési költségektől. A francia állattenyésztés a Húsipari Tájékoztatási Központ igazgatója szerint a válság küszöbén áll. A borjútenyésztők helyzete a legsúlyosabb, mivel emelkedtek a tejárak. A hússzektorban a nyereséghányad igen szűk – átlagban mintegy 2 százalékos –, tehát bármely állat-egészségügyi gond vagy költségemelkedés a látens válságot valóságossá alakítja.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.