Fotó: Bone Ewald
2012. március 29., 07:512012. március 29., 07:51
Egy kilogramm bárányhúsért jelenleg átlagban 25 lejt kérnek, míg élősúlyban 13 lejért értékesítik. Egy tavalyi felmérés szerint egy romániai lakos évente átlagban csupán 2,1 kilogramm bárányhúst fogyaszt el. A mezőgazdasági minisztérium közlése szerint ennek ellenére húsvét környékén rendszerint nagyjából négymillió, ellenőrzött körülmények között levágott bárány kerül közfogyasztásra. A juhtenyésztők országos szövetsége által közzétett adatok szerint ilyenkor rendszerint megnövekedik a kivitel is: Románia várhatóan 2,5 millió bárányt értékesít külföldön a húsvéti ünnep tájékán.
A Piacok, Vásárok és Vásárterek Országos Igazgatósága bejelentette, nem kizárt, hogy idén is elindít egy olyan programot, amely megszabja, hogy a városi piacokon a bárányhús nem lehet drágább 19,9 lejnél kilogrammonként. Az elképzelés szerint azoknak az eladóknak, akik csatlakoznak a programhoz, cserében nem kell piaci díjat fizetniük. A szabályozás szerint az üzletekben forgalomba kerülő bárányt csak az engedélyezett vágópontokon lehet levágni, viszont a családi fogyasztásra szánt állat vágására nem vonatkozik a szabályozás.
Egyelőre három ideiglenes vágópont működtetésére kértek engedélyt keddig Hargita megyében, ám a hétvégéig további engedélykérésekre számít a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság, ugyanis húsvét előtt rendszerint 5–7 ilyen jellegű engedélyt szoktak igényelni a megyében. Udvarhelyszéken Alsósófalváról, Csíkszéken pedig Csíkszentdomokosról és Kászonból kapott ilyen jellegű kérést a megyei állat-egészségügyi hatóság – közölte a Székelyhon portál érdeklődésére Püsök László, az intézmény szóvivője.
A vágópontoknak meg kell felelniük a minimális higiéniai feltételeknek, hideg- és melegvíz-ellátással egyaránt rendelkezniük kell, csempézve kell lenniük, a vágás során pedig zárt konténerekbe kell elkülöníteni a nem fogyasztásra szánt melléktermékeket, szerveket, melyeket egy szakcég szállít el megsemmisítésre.
Az ideiglenes vágópontok április elsején kezdhetik meg a bárányvágásokat két hétig, hogy a katolikus, illetve az ortodox húsvétra is tudjanak elegendő állatot vágni ezeken a pontokon – tette hozzá a szóvivő.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.