2008. március 11., 00:002008. március 11., 00:00
A jelenlegi törvény szerint, akik a területükön a száraz növényzetet és szemetet el akarják égetni, a megyei környezetvédelmi ügynökségtõl és az önkormányzattól kell engedélyt kérniük, valamint a helyi katasztrófaelhárítási önkénteseket is értesíteniük kell. Az elõírásokról a prefektúra tájékoztatót is küldött az önkormányzatoknak. „Meg kell értetni a lakossággal, hogy veszélyes a száraz növényzet ellenõrizetlen elégetése, mivel erdõtüzekhez vezethet, veszélyeztetheti az emberek, állatok életét, egészségét, és tönkreteheti a természetvédelmi területek növényzetét\" – mondta el Constantin Strujan prefektus. A Hargita Megyei Katasztrófaelhárítási Felügyelõség képviselõje, Paul Marian hozzátette, február folyamán felkészítõket is tartottak megyeszinten a tarlóégetésrõl. Mint kifejtette, míg Hargita megyében tarlóégetés miatt nyolc tûzeset történt 2006-ban, összesen körülbelül 300 hektáron, tavaly 140 száraznövényzet-égetés miatti tûzesetrõl tudnak, ami körülbelül 1100 hektáros területet érintett. Idén pedig már három tûz volt öszszesen körülbelül 40 hektárnyi területen. Abos Gábor, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Õrség parancsnoka szerint a tarlóégetések azért gyakoribbak mostanában, mert a gazdák nem használják fel a földjeiken megmaradt szalmát. Ugyanakkor megjegyezte, akiket engedély nélküli, ellenõrizetlen tarló- vagy szemétégetésen érnek, azok a Mezõgazdasági Kifizetési Ügynökség támogatásától is eleshetnek. A tarlóégetés a szántóföldi növénytermesztés egyik legvitatottabb munkafolyamata. Az égetés támogatói azzal érvelnek, hogy tûzzel elpusztíthatók a gyommagvak, a kártevõk nagy része. A szakemberek szerint azonban a pusztítás csak a felszínre, illetve az alatta lévõ néhány centiméteres rétegre terjed ki. Ártalmas, hiszen így sok egyéb szennyezõanyag mellett rákkeltõ dioxinok is a levegõbe kerülnek, hasznos szervezetek is megsínylik az égetést, a környezet biológiai egyensúlya megbomlik, fokozza a levegõszennyezést, tûzvészt gerjeszthet. A tavaly életbe lépett jogszabály szerint az engedély nélküli tûzgyújtás kihágásnak minõsül, és magánszemélyek esetében 3000–6000 lej közötti, jogi személyeknél 25 ezertõl 50 ezer lejig terjedõ büntetést róhatnak ki.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.