2011. június 16., 07:452011. június 16., 07:45
Azt követően, hogy az Európai Unió 12 500 euróról hektáronként 13 800 euróra növelte a szőlőtelepítési szubvenciót Románia esetében, tavaly és az idén körülbelül 400 hektáron telepítettek szőlőt a megyében, elsősorban az egykoron elismert borvidékeken. Fodor István, az agrárkamara vezetője elmondta: eddig is tartottak kurzusokat szőlőtermesztőknek, az e héten végzett évfolyam viszont az első azok közül, akik akkreditált képzésben részesülnek. Míg korábban kizárólag a mezőgazdasági minisztérium keretében működő hatóságok foglalkoztak oktatással, a tavaly év végén indított képzésben már az oktatási, illetve a munkaügyi tárca is részt vett, így a megszerzett diploma elismertnek számít. Az oktatás egyébként fejenként 350 lejbe került a résztvevőknek. Bencze Zoltán, a kurzust tartó szakértő a Krónikának elmondta: volt, aki már a képzés elején rendelkezett szőlészettel kapcsolatos ismeretekkel, de olyanok is jelentkeztek, akik eddig nem foglalkoztak ilyesmivel, ezért úgy próbálta megtartani a kurzusokat, hogy mindenki tudásszintjének megfeleljen a színvonal.
Bencze Zoltán, aki a telepítést végző gazdák jelentős részének szolgált tanáccsal a fajták kiválasztását illetően, kifejtette: elsősorban a térség régi neves borvidékeit ültetik be ismét szőlővel, és kizárólag nemes fajtákat választanak, hisz az európai uniós támogatás felhasználásával magántermő fajták nem telepíthetők. A legtöbben a hagyományos, jól bevált szőlőfajtákhoz térnek vissza, így minden valószínűséggel jó eredményeket érnek majd el – mondta a szakember. A szakértő érdeklődésünkre elmondta: nagyjából fele-fele arányban telepítettek kék, illetve fehér szőlőt. Előbbi esetén a legkedveltebb a pinot noir volt, ültettek azonban cabernet sauvignont, merlot-t, nagyburgundit, kékfrankost és syrah-t. Utóbbi nem számít ugyan hagyományos fajtának a környéken, a gazdáknak azonban megtetszett, mivel a Krasznabéltek környéki dombokon igen jó minőségű borokat adott az elmúlt években. A fehér fajták közül leginkább rajnai rizlinget, királyleánykát és fehérleánykát telepítettek, de közkedveltnek számít ezek mellett az olaszrizling, a traminer, az otonel muskotály, a cserszegi fűszeres és a szürkebarát is. Szatmár megyében jelenleg körülbelül 600 hektárnyi területen termesztenek nemes szőlőt, az új telepítéseket is beleértve.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!