2011. június 23., 07:532011. június 23., 07:53
Grigore Onaciu, a megyei agrárigazgatóság vezetője szerint csak ebben az évben 142, biogazdálkodással foglalkozó gazda váltotta ki a szükséges engedélyeket, míg 2010-ben mindössze 54 személy jelezte, hogy ökogazdálkodással foglalkozik a megye területén. Az intézmény vezetője szerint mindez annak köszönhető, hogy az ágazatot jelentős összegekkel támogatja az állam. Mint mondta, Kolozs megyében jelenleg a biozöldség és az étkezési olaj előállítása, termesztése a legnépszerűbb és a legsikeresebb. Az igazgatóság adatai alapján míg 2008-ban alig több mint 300 hektár területen folyt biogazdálkodás, 2011-re már ötször ekkora területet tartanak nyilván. Tavaly az igazgatóságnál 18 támogatási kérést bíráltak el pozitívan, a kérvényezőknek összesen 50 ezer eurós támogatást hagytak jóvá. Románia egyébként jelenleg több száz tonna hazai bioterméket exportál, a tej, a méz, a gabonatermékek és az erdei gyümölcsök a legkeresettebbek, de az olajos magvak, valamint a napraforgóból előállított termékek is rendkívül keresettek. A mezőgazdasági minisztérium által az év elején közzétett adatok szerint 2010-ben Romániában 260 ezer hektáron folyt biotermesztés. A nyilvántartott adatok szerint Romániában ellenőrzött biogazdálkodással megközelítőleg 4 ezer gazda foglalkozik. A román biotermékek legnagyobb hányadát Franciaországba, Olaszországba, Hollandiába, Németországba, Svájcba és Görögországba szállítják. A biogazdálkodás az előírások szerint szerves trágyázáson, biológiai növényvédelmen és természetes biológiai ciklusokon alapul, a szintetikus műtrágya és (szintetikus) növényvédő szerek mellőzésével, például baktériumalapú biotrágyák használatával. n Gyergyai Csaba
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!