Fotó: Bone Ewald
2012. január 19., 09:192012. január 19., 09:19
A jogszabály értelmében a hagyományos terméknek tükröznie kell a régiós jellegzetességet, a receptnek, a felhasznált alap- és alkotóanyagok összetételének, a készítési módnak, a termék elnevezésének mind-mind egy helyi jellegzetességre kell utalnia. Az agrártárca frissen közölt adatai szerint a legtöbb hagyományos terméket a tejfeldolgozók ismertették el (39 százalék arányban), ezt a húsipari termékek (30), a kenyér- és sütőipari termékek (15) és a szeszes italok (9 százalék) követik.
A minisztériumi közlemény szerint a hagyományos termékeket a következő lépésben az Európai Unió illetékes bizottságánál is le lehet védetni. Eddig Románia csak egyetlen terméket, a topoloveni-i hagyományos szilvalekvárt védette le az Unió bizottságánál. A napokban a híres pleşcoi-i kolbászra kérték, a megfelelő dokumentációt a Brassó megyei Doripesco nevű cég nyújtotta be.
Iuliu Gabriel Maloş, a mezőgazdasági minisztérium hagyományos termékekkel foglalkozó tanácsadója szerint a román gazdák egyre több tradicionális élelmiszer-ipari terméket tudnának az uniós piacon értékesíteni, ha a termelők összefognának, és egy adott régióban szövetkezetekbe tömörülnének. „Ahhoz, hogy egy termelő az Európai Unióban is elismert hagyományos terméket kínáljon a piacon, szükséges, hogy összeállítson egy iratcsomót, melyben fel kell tüntetni a termék származását, bizonyítani kell, hogy az adott termék a régióban jellegzetesnek számító, hagyományos recept szerint készült” – magyarázta Iuliu Gabriel Maloş.
Dacian Cioloş, az Európai Bizottság agrárbiztosa decemberben úgy nyilatkozott Bukaresben, a romániai tradicionális termékek levédetési folyamata még túl bürokratikus. „Fel kell gyorsítani a folyamatot, ha Románia versenyképes tényező kíván lenni az Európai Uniós piacokon. Javasoltam, hogy a román agrártárca állítson öszsze egy bizottságot, amelynek a munkáját mi is támogatnánk. A baj az, hogy ez továbbra sem valósult meg, a termékek előállítói pedig, ahelyett, hogy társulnának, továbbra is azzal vannak elfoglalva, hogy ugyanazt a hagyományosnak számító terméket hamarabb levédessék, mint más régióbeli termelők” – mutatott rá Dacian Cioloş.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.