2011. április 14., 08:152011. április 14., 08:15
Valeriu Tabără mezőgazdasági miniszter legutóbbi sajtónyilatkozatában már felháborítónak nevezte, hogy az ünnepek előtt az eladók rendszerint megdrágítják az ilyenkor kelendő cikkeket. „A nyugati országokban nem találkozunk ezzel a jelenséggel, csak nálunk történhet meg, hogy az árusok felpumpálják az árakat a nagyobb ünnepek előtt. A piacgazdaságban természetes jelenségnek számít az áringadozás, ami azonban Romániában történik, annak semmi köze normalitáshoz” – fogalmazott a Realitatea Tv-nek adott interjújában a mezőgazdasági miniszter.
A Piacok, Vásárok és Vásárterek Országos Igazgatósága a hét elején már bejelentette, hogy elindította A bárány megfelelő ára elnevezésű programját, amely megszabja, hogy a városi piacokon bárányhús nem lehet drágább 19,9 lejnél kilogrammonként. Nicolae Fronescu, az igazgatóság vezetője úgy nyilatkozott, az elképzelés szerint azoknak az eladóknak, akik csatlakoznak a programhoz, cserében nem kell piaci díjat fizetniük. „Azok a termelők, akik részt vesznek a programban, nyilván olyan árat szabhatnak meg, amilyet akarnak, de nekik ki kell fizetniük a piaci díjat. Arra számítunk, hogy a termelőknek jobban megéri olcsóbban adni a húst, mint kifizetni a drága asztaldíjat” – mondta Fronescu. A szabályozás szerint üzletekben forgalomba kerülő bárányt csak az engedélyezett vágópontokon lehet levágni, viszont a családi fogyasztásra szánt állat vágására nem vonatkozik a szabályozás.
A bárányhús ára egyelőre nagyon ingadozik. Kolozsváron jelenleg 25 lejt kérnek egy kiló bárányhúsért az egyik Györgyfalvi negyedbeli bevásárlóközpontban, piacon azonban 18-20 lejért kínálja kilóját. A füstölt sonkát átlagban 25 lejért lehet beszerezni. Kalácsot a piac standjain nem, a sütödékben azonban mindenhol lehet vásárolni és rendelni is minőségtől függően 6 és 15 lej között.
Kovászna megyében például már szinte hagyománynak számít, hogy az utolsó pillanatig kivárnak a bárányhús piacra dobásával a helyi termelők. A kézdivásárhelyi piacon és az üzletekben egyelőre nem lehet kapni a húsvéti bárányt – húst egyelőre csak megrendelésre hoznak –, egy kilóért 15 lejt kérnek el. Kalácsot készen is lehet vásárolni, rendelésre is több helyen sütnek, egy 500 grammos készítmény 5-8 lej között, az ugyanekkora töltött 8-12 lej.
A házi friss tojás ára 50 bani átlagosan, a szupermarketekben ennél olcsóbban, akár 35 baniért is kapható. A tojásokhoz használt, üzletekben beszerezhető festékek ára átlagban 1 lej, de vannak olcsóbbak is.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!