2009. november 19., 09:122009. november 19., 09:12
Március óta tartozik a homoródszentpáli Paulact Rt. tejfeldolgozó üzem azoknak a gazdáknak, akiktől ez a vállalat gyűjti be a tejet. Van, akinek a tejpénz csupán kiegészítő jövedelem, sokuknak viszont ez jelenti az egyetlen pénzkereseti lehetőséget. Az udvarhelyi gazdák közül sokan mára a csőd szélén állnak, mások felszámolták állományukat a térségben.
Homoródszentmárton községhez összesen 12 település tartozik. Ezekben a falvakban az önkormányzat nyilvántartása alapján összesen 1300 gazda közel 1900 szarvasmarhát tart. Legtöbben egy-két tehenet tartanak, de sokan 10-12 tehénnel gazdálkodnak a megélhetés reményében.
Mint kiderült, a gazdák közül sokan a tejtámogatásból tartják fenn teheneiket. „A csorda egész nyáron kijárt a legelőre, de a pásztort sem tudták kifizetni a gazdák, mert nem volt miből” – tudtuk meg Csáka Erzsébettől a homoródszentmártoni tejbegyűjtő központban. Balázs Erzsébeték csak egy tehenet tartanak, és a naponta begyűjtött 5-6 liter tej eladásából egészítették ki jövedelmüket. Ők még bizakodnak: „Áprilistól errefele nem fizetett a gyár. Remélem, hogy fizet, különben nem venné el a tejet” – mondta az asszony.
Egy másik gazda elmondta: már személyesen is érdeklődött Homoródszentpálon az üzemben. „Akartunk reklamálni, de azt mondta a főnök, ahogy bejöttünk az ajtón, úgy mehetünk is ki. Nem volt hajlandó megmagyarázni, hogy hol van a pénzünk, amivel tartozik” – panaszolta egy másik gazdasszony.
A Paulact Rt. homoródszentmártoni tejcsarnokába jelenleg mindössze 10 ember hordja reggelente a tejet, ez napi 300-400 litert jelent. Ehhez képest még 3 hónappal ezelőtt 26-an vitték oda a tejet, akkoriban 800 liter gyűlt össze. A mennyiség hónapról hónapra csökken.
Megtudtuk, a gyár állítólag sajtot készített, de még nem tudta értékesíteni, ezért nem fizették ki a begyűjtött tejet.
Jakab Attila, Homoródszentmárton alpolgármestere sem látja biztatónak a helyzetet: „Napi rendszerességgel keresnek meg panaszukkal a tejesgazdák. Voltak esetek, hogy tudtunk segíteni azoknak, akik már a csőd szélén álltak: megkerestük a tejfeldolgozót, és akkor adtak valamennyi pénzt. Tudomásom szerint a márciusi tejpénzt egyeseknek szeptemberben fizették ki.” Arról, hogy miért alakult ki ez az áldatlan állapot, az alpolgármester annyit tud, hogy a Paulact Rt. fejlesztéseket végzett az utóbbi években, és valószínűleg ez emésztette fel a gazdák pénzét is.
Jakab szerint egy hónappal ezelőtt a gazdák találkoztak a Paulact képviselőivel, s Mátyás András tulajdonos írásban tett ígéretet, hogy december 5–10. között egyszerre kifizetik az elmaradást. Ezt az ígéretet azonban a tulajdonos nem erősítette meg a Krónikának: mind telefonos, mind személyes megkeresésünkre azt válaszolta, ne foglalkozzunk cége dolgaival.
Az alpolgármester úgy látja, amenynyiben a Paulact továbbra sem fizeti ki a gazdákat, megpróbálják felvenni a kapcsolatot egy másik tejfeldolgozóval. „Az igazi megoldás az lenne, ha a gazdák összefognának és együtt próbálnánk valami más megoldást keresni” – összegzett Jakab.
A Paulact Rt. tejfeldolgozó üzemet 1995-ben alapították, a cég jelenleg 150 embernek ad munkát. 2006-ban megnyertek egy SAPARD-pályázatot, 1 177 000 euró értékben. Termékeiket a környékbeli szupermarketekben értékesítik.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.