Fotó: Archív
2011. október 06., 06:162011. október 06., 06:16
A gyümölcstermés alapján a szakértők azt jósolják, hogy a tavalyhoz képest legalább 40-50 százalékkal kevesebb szilvóriumot főznek idén Szatmár megyében. „A késő tavaszi fagyok miatt az Avasban elpusztult a szilvatermésnek a fele, de jelentős károkat okozott a hideg Szatmár megye más részein is, például a Halmihegyen, Szatmárhegyen, Erdődön vagy Túrterebes környékén levő gyümölcsösökben – tájékoztatta a Krónikát Bencze Zoltán, a Szatmár Megyei Agrárkamara munkatársa. – Átlagot vonva elmondhatjuk, hogy a megyében fele annyi szilva termett idén, mint tavaly.”
A szakértő szerint az almapálinkára viszont nem lesz panasz. Bár a szomszédos Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei almásokban a tavaszi lehűlés tönkretette a termés egy részét, a Szatmár megyei gyümölcsösök tulajdonosai nem panaszkodnak. Itt valószínűleg azért nem okozott kárt a termésben a fagy, mert az almafák később virágoznak. Bencze Zoltán szerint a termény minőségére nem lehet panaszkodni: kitűnően beérett a szilva és az alma is. A magas cukorfok miatt hamar kiforr a pálinka alapanyaga, így a termelők jó minőségű cefrét főzhetnek ki. Ez a szakértők szerint kiváló pálinkát eredményez. A szakértő úgy számol: idén a szilva várhatóan 5-6 liter pálinkát ad majd egy mázsa gyümölcs után, és 100 kilogramm almából jó esetben 7 liternyi kisüstit főznek majd. Mivel az alapanyag ebben az évben kitűnő minőségű, a gazdáknak ezentúl csak arra kell figyelniük, hogy megfelelően kezeljék a montot, mivel ha nem bánnak hozzáértő módon a cefrével, nem lesz finom a pálinka.
Mint kifejtette: nagyon kell vigyázni arra, hogy a cefre ne penészedjen meg, a másik fontos dolog pedig az, hogy az edényeket a megfelelő időben lefedjék, ugyanis ellenkező esetben elpárologhat belőle az alkohol. Ezért nem árt időnként fokolóval ellenőrizni a cefrét. A főzés szabályait is szigorúan be kell továbbá tartani, hisz ez is jelentős mértékben befolyásolhatja az ital minőségét. Ki kell venni például a megfelelő mennyiségű rézelejét belőle, és odaégetni sem szabad a cefrét, mert különben rossz ízű lesz a pálinka.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.