Fotó: Boda Gergely
2008. március 04., 00:002008. március 04., 00:00
A hazai burgonyatermesztő megyék közül Kovászna az utolsó, ahol megjelent a kór, mondta a szakember. Mint mondta, idén Kézdivásárhely, Lemhény és Szentkatolna környékén rendeltek el karantént az év elejétől, a gazdáknak megtiltották az ott termesztett burgonya értékesítését, és azt, hogy a fertőzött földeken továbbra is krumplit ültessenek. A betegség elterjedését úgy próbálják megakadályozni, hogy a fertőzött földeken megtiltják a legeltetést, hogy az állatok ne terjesszék tovább a betegséget, ugyanakkor a mezőgazdasági gépeket kötelező lemosni használat után. Tamás Dénes elmondta, a beteg krumpli emberi fogyasztásra alkalmatlan, és takarmányként is csak főve használható.
A megyei növényvédelmi felügyelőség igazgatója szerint a burgonya gyűrűs rothadása vélhetően fertőzött vetőmag felhasználásával került a háromszéki termőföldekbe.
„A burgonyát egyre több betegség támadja meg. Ennek oka, hogy a háromszéki termelők nem tartják be a hároméves vetésforgót, sokan 18–20 éve kizárólag krumplit termesztenek, ezért a földjük elfáradt, és a termesztett növény állandóan betegségeknek van kitéve. Másik ok az, hogy a háromszéki gazdák nem mindig használnak minősített vetőmagot” – magyarázta a Kovászna Megyei Növényvédelmi Felügyelőség igazgatója.
Útlevél a burgonyának
Ezzel egy időben Tamás Dénes arra is figyelmeztetett, hogy idéntől növényvédelmi bizonylatot kell kiváltania annak a gazdának, aki a megyén kívül akarja értékesíteni a burgonyát. A növényvédelmi felügyelőség vezetője szerint megtörtént, hogy Temesvárról visszatérítették az egyik háromszéki nagytermelőt, aki egy teherautónyi burgonyát szállított bizonylat nélkül. A dokumentum kiváltásához a polgármesteri hivatalokhoz kell kérést benyújtani, amelyhez mellékelni kell a birtoklevél vagy a földbérleti szerződés másolatát. Kovászna megyében mintegy 8 ezer termelő értékesíti megyén kívül is a burgonyát, ezért nekik mihamarabb ki kell váltaniuk a bizonylatot, ha el akarják adni terményüket.
Mindenki krumplit termeszt
A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság tavalyi adatai szerint Háromszéken nincs olyan gazda, aki ne termesztene burgonyát, a terület viszont nagyon felaprózott. Kovászna megyében az elmúlt esztendőben 22 ezer hektáron több mint 13 ezer gazda termesztett krumplit, ebből csak 394 nagygazda. Szélesebb lebontás szerint: 128 gazda területe 1 és 10 hektár közötti, és 75-en rendelkeznek 50 hektárnál nagyobb krumplifölddel. Így Kovászna megyében egy átlagos parcella mindössze 2,4 hektáros. 2007-ben az országban évi 95 kilogramm burgonya volt az egy főre eső átlagfogyasztás, Háromszéken ennek a kétszerese. Így Kovászna megyében az évi szükséglet 250 ezer tonna, amiből 150 ezer tonna étkezési burgonya, és 100 tonna a vetőmag. Az elmúlt évben az aszály miatt 290 ezer tonnás volt Kovászna megye össztermése. Ami a szükséglet kielégítése után megmarad, eladják a háromszéki gazdák. A megyében azonban csupán ötezer tonna krumpli tárolására van lehetőség, ezért kénytelenek idő előtt megválni a terménytől, még ősszel, amikor pedig a legolcsóbban adható el. Tamás Dénes szerint a megoldás az lenne, ha a gazdák szövetkeznének. „Együtt nagyobb eséllyel pályázhatnának uniós alapokra, hogy megvásárolják a drága, korszerű technológiát és a jó minőségű vetőmagot, amely elengedhetetlen feltétele a nagyobb hozam megvalósításának” – mondta a szakember.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.