Fotó: Veres Nándor
A fajtaválasztásra, a szaporítóanyag minőségére, a takarmányozásra és a tartásra is szükséges figyelni, amennyiben valaki minőségi szarvasmarha-állománynyal kíván foglalkozni – hívta fel a figyelmet Tiboldi István, a Magyar Tudományos Akadémia kolozsvári területi bizottságának alelnöke a szarvasmarha-tenyésztésről tartott csíkszentmártoni előadásán.
2016. február 18., 13:222016. február 18., 13:22
Mint mondta, a nehézségek ellenére a szarvasmarhatartás lehetne a „Székelyföld létezésének, megmaradásának, s talán felemelkedésének is a záloga”. Tiboldi rámutatott: a hegyvidéki mezőgazdaság alapját a szarvasmarha-tenyésztés képezi. A kisebb, családi gazdaságok biztos bevételi forrását mindeddig a minőségi tejtermelés jelentette, azonban a tejkvótarendszer megszűnése felborította egész Európa szarvasmarha-tenyésztését, ezzel pedig a biztos jövedelemforrás mikéntje és mértéke bizonytalanná vált.
A tejtermelés mellett a hústermeléssel is próbálkoznak a gazdák, e téren azonban nagy problémák vannak, hiszen a létező támogatási rendszerek ellenére nincsenek megfelelő vágóhidak, emellett alacsony a székelyföldi igény a szarvasmarhahúsra.
A nemesítéssel kapcsolatban elmondta, a hegyi tarka az a fajta, amely szinte tökéletesen megfelel a hegyvidéki tenyésztésre: vegyes hasznosítású, jól alkalmazkodik a helyi körülményekhez, ezen belül a takarmányozáshoz és a klímához egyaránt. Az ideális hegyi tarka legkevesebb 5 laktációt megélt, évente 5000 liter tejet ad, melynek 4 százalékos a zsír- és 3,4 százalékos a fehérjetartalma. Élőtömege 650-700 kilogramm, gépi fejésre alkalmas a tőgye, szilárd végtagokkal rendelkezik.
Tiboldi kiemelte, hagyományos gazdálkodási formában is tenyészthető, szakmai tudással viszont gazdaságilag is előnyös a tenyésztése. „A nemesítés fejlesztésénél mindig hangsúlyozzuk, hogy a takarmányozás és a tartástechnológia harmonikus összehangolásával valósulhat meg, amelynek alapja a fokozatosság.”
Arra a kérdésre, hogy mekkora a megyei szarvasmarha-állomány, és az hogyan változott az elmúlt években, a szakember kifejtette, ezzel kapcsolatban nem készülnek regionális vagy megyei szintű statisztikák. Meglátása szerint eddig nem volt jelentős változás, most azonban kisebb mértékű csökkenés lehet jellemző az állományra. Ennek oka, hogy az öttehenes családi gazdaságok korábban meg tudtak élni, de a tejkvóta felszámolását követően ez nem jövedelmező.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!