2012. január 12., 07:112012. január 12., 07:11
Bujiţă szerint évek óta nem fordult elő, hogy a gazdák ennyire későn tudjanak nekilátni a búza elvetésének, és még így is csak azok a termelők tudták elvégezni az ilyenkor szükséges munkálatokat, akik megengedhették maguknak, hogy nagyobb költségráfordítással dolgozzanak. Az aszály következtében jelentős kár keletkezett a Brassó megyei repcevetésekben is. Gyerő Mihály, a megyei mezőgazdasági igazgatóság igazgatóhelyettese szerint mindössze 1000 hektáron teremhet idén az olajat adó növény, míg korábban 1500 hektáron termesztettek repcét. A repcével bevetett terület évről évre nőtt Brassó megyében, s idén a tervek szerint legalább 1550 hektárt akartak bevetni ezzel a növénnyel. „Ha csapadékos januárunk lesz, a termés egy része megmenekülhet, a gabonákfélékből azonban már így is nagy a veszteség: a gabonafélékkel bevetett 18 ezer hektáros területen csupán 9 ezer hektáron hajtott ki az őszi vetés” – mondta Gyerő Mihály. Mint mondta, az Olt folyó vízhozama az utóbbi hónapban a normális érték alig felét érte el, ilyen értékeket 56 éve nem mértek Brassó megyében.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.